powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Spektakl "Zło dobrem zwyciężali" w Muzeum II Wojny Światowej

Premierowy pokaz spektaklu "Zło dobrem zwyciężali" zaplanowano na sobotę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przedstawienie w wykonaniu dziecięcej grupy teatralnej przygotowano w ramach projektu teatralno-edukacyjnego "Zmieniając perspektywę".

Autorem tekstu, a jednocześnie reżyserem oraz twórcą kostiumów i scenografii spektaklu jest Magdalena Gajewska z Muzeum II Wojny Światowej. Spektakl osadzony jest w realiach II wojny, a grupa teatralna składa się z 13 aktorów w wieku od 5 do 13 lat.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Gajewska, w scenariusz przedstawienia wpleciono opowieść o osobach, które w trudnych wojennych realiach, pomagały innym. Inspiracją dla spektaklu stały się między innymi trzy historyczne postaci - Janusz Korczak i Irena Sendlerowa i święty Maksymilian Kolbe.

Gajewska dodała, że przedstawienie opowiada o tym, że "bez względu na okoliczności, warto widzieć człowieka w człowieku, warto być uważnym na drugiego człowieka, nawet w dramatycznej rzeczywistości wojennej". Podkreśliła, że celem spektaklu jest wyeksponowanie takich postaw jako ponadczasowych wartości.

Gajewska przyznała, że przygotowanie traktującego o wojnie spektaklu, w którym grają kilkuletnie dzieci, nie było łatwe. Wyjaśniła, że "potrzebna była duża delikatność w rozmowach". Jednak jej zdaniem nawet kilkuletnie dzieci są "bardzo pojętne, bardzo wrażliwe na rzeczywistość, na potrzeby drugiej osoby, o czym też jest w dużej mierze mowa w spektaklu". Dodała, że udział dzieci w opowieści o tak trudnej tematyce, może przynieść widzom doświadczenia o wiele głębsze niż np. poznawanie suchych faktów z wojennej historii.

Oprawę dźwiękowa do spektaklu przygotował muzyk Eryk Otlewski. Częścią przedstawienia będą też stworzone przez Wandę Piskorską i Joannę Maleszyk-Radziun wizualizacje stanowiące tło dla gry młodych aktorów. Jak wyjaśniła Gajewska, będą to m.in. stylizowane na rysunki wykonane kredą portrety historycznych postaci.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski, projekt teatralno-edukacyjny "Zmieniając perspektywę" ruszył w placówce jesienią ub.r. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się kilkanaścioro dzieci, które pod okiem Gajewskiej uczyły się podstaw sztuki aktorskiej, a następnie wzięły udział w przygotowaniu spektaklu.

Masłowski wyjaśnił, że przedstawienie "Zło dobrem zwyciężali" będzie miało swoją premierę w sobotę o g. 17 w sali konferencyjnej Muzeum, a wstęp na spektakl jest wolny.

Tuż przed spektaklem w holu Muzeum odbędzie się prezentacja kolejnego "Zabytku Miesiąca". W ramach tego projektu placówka pokazuje ciekawe eksponaty, które - z różnych względów, nie mogą być prezentowane na wystawie głównej czy wystawach czasowych. Zmieniające się co miesiąc artefakty eksponowane są w umieszczonej w holu wejściowym do placówki specjalnej gablocie.

Jak wyjaśnił Masłowski, eksponaty, które prezentowane będą w gablocie w marcu, będą tematycznie związane z treścią spektaklu "Zło dobrem zwyciężali".

Honorowymi patronami projektu "Zmieniając perspektywę" byli minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.