powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Projekcja filmu "Bolszoj Babilon" w Filharmonii

Inne oblicze wielkiego teatru moskiewskiego, pełne intryg, zależności politycznych i osobistych dramatów - tak zachęca do obejrzenia filmu "Bolszoj Babilon" dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala. Seans z cyklu Wieczory Filmowe w Filharmonii odbędzie się 28 lutego.

Założony w 1776 roku Teatr Bolszoj to skarb narodowy Rosji. Film dokumentalny Nicka Reada odsłania kulisy tego słynnego moskiewskiego teatru. - Inne, ciemniejsze oblicze Teatru Bolszoj, pełne intryg, zależności politycznych, osobistych problemów i ludzkich dramatów - powiedział Rogala.

- Film odsłania kulisy pracy artystów, tancerzy, kwestie dotyczące ich walki nie tylko o przetrwanie, ale o pozycję w zespole i teatrze. Pokazuje ciemne strony tego życia, jak się zdobywa rolę i jaką cenę się za to płaci - dodał dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej.

Punktem wyjścia dokumentu jest słynna, szeroko komentowana przez światowe media, historia napadu na dyrektora moskiewskiego teatru i oblania go kwasem solnym. - Wiemy, że pracy w instytucjach artystycznych zawsze towarzyszyły emocje i napięcia, których nie widać na estradzie. Szczególnie dotyczy to teatrów operowych i baletowych, w których walka o otrzymanie roli to proces długi i intensywny, ale do takich szokujących sytuacji wcześniej nie dochodziło - podkreślił Rogala, zachęcając melomanów do obejrzenia filmu Nicka Reada.

- Nietypowy film opowiadający o fantastycznym zespole, ale mówiący o czymś, czego nie widać podczas transmisji spektakli. Zachwycamy się tym, co dzieje się na scenie, często nie zdając sobie sprawy, że za kurtyną odbywa się równoległe, zupełnie inne życie, wcale nie tak piękne i różowe, jak nam się wydaje. Zadajemy sobie pytanie, czy to drugie życie musi być tak mocne i brutalne. Dokument na pewno szokujący, ale warto go zobaczyć, bo to niezwykły film - zapewnił dyr. Rogala.

Projekcja filmu "Bolszoj Babilon" rozpocznie się w środę o godz. 18.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej.