powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. 500 tys. zł dla Narodowego Centrum Kultury Filmowej od PISF

Dwie ekspozycje oraz działalność wydawnicza i edukacyjna Narodowego Centrum Kultury Filmowej będą realizowane m.in. dzięki 500 tys. zł dofinansowania przekazanego ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jak poinformował w środę rzecznik EC1 Łódź - Miasto Kultury Michał Kędzierski, dofinansowany przez PISF program ma łączną wartość ponad 1 mln zł i przewiduje realizację sześciu zadań tematycznie związanych z upowszechnianiem wiedzy o kinie. PISF zdecydował się przekazać nań 500 tys. zł, przy czym - jak zaznaczył dyrektor NCKF Rafał Syska - suma ta stanowi całość kwoty, o którą wnioskowało Centrum.

W ramach programu NCKF przygotuje dwa projekty ekspozycyjne, rozpocznie działalność wydawniczą, zleci przeprowadzenie dwóch badań społecznych i zrealizuje kolejną edycję popularnego programu edukacyjnego "Historie przyszłości".

- Wystawa pod roboczym tytułem "Kino Kresów" przeniesie odwiedzających na ulice Lwowa i Wilna z okresu II Rzeczypospolitej, pełne plakatów gwiazd ekranu. Druga z ekspozycji będzie rozwinięciem podjętych w ubiegłym roku prac związanych z upamiętnieniem postaci pioniera światowego kina Kazimierza Prószyńskiego i wpisze się w obchody roku jego imienia - podkreślił kierownik Działu Wystaw i Zbiorów NCKF Piotr Kulesza.

Program wydawniczy NCKF przygotowuje członek zespołu edukacji filmowej Dariusz Foks - poeta, prozaik i scenarzysta, nominowany m.in. do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Nike. W planach jest wydanie bogato ilustrowanej antologii polskiej poezji o filmie, gromadzącej wiersze opublikowane od czasu pojawienia się kina do 2018 roku oraz albumu wybitnej polskiej fotosistki Renaty Pajchel. NCKF chce też zapoczątkować serię publikacji poświęconych filozofii kina, prezentującej przekłady tekstów fundamentalnych dla jego teorii i praktyki.

Ze środków PISF zostaną dofinansowane dwa badania: kompetencji filmowych uczniów łódzkich szkół oraz badanie narzędzia dydaktycznego, jakim jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w procesie edukacji. Oba wpisują się w program Łódź Miasto Filmu UNESCO, którego NCKF jest operatorem i związane są z projektami przewidującymi stworzenie w mieście kompleksowego programu edukacji o filmie i poprzez film oraz uruchomienie supernowoczesnego Centrum Kina Interaktywnego i Wideoeseju.

Z kolei "Historie przyszłości" będą nową edycją zainicjowanego w ubiegłym roku programu warsztatów filmowych poświęconych reinterpretacjom polskiego kina. Uczestnicy - pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców - będą tworzyć nowe sceny do znanych polskich filmów oraz filmowe eseje. Rekrutacja do programu rozpocznie się w marcu.

Jak zapowiedział Syska, NCKF czeka pracowity rok; w instytucji mieszczącej się w kompleksie EC1 Łódź - Miasto Kultury od kilku miesięcy przygotowywane są projekty wnętrz i wystaw. Jesienią zostanie wybrany wykonawca przebudowy, a dla odwiedzających Centrum dostępne będzie pod koniec 2019 roku.

NCKF to instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łódź. Oficjalnie rozpoczęło działalność na początku 2016 roku. Po zakończeniu inwestycji, zaplanowanej na lata 2016-19, ma stać się centralnym w Polsce i unikatowym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjno-ekspozycyjnym dla osób zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną.