powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Teatralna Nagroda O 2018

19 lutego O.pl Polski Portal Kultury ogłosił laureatów Nagrody O 2018. Przyznano ją w siedmiu kategoriach: architektura, design, film, literatura, muzyka, teatr, sztuki wizualne & fotografia. Teatralną nagrodą wyróżniono twórców I edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w budowie".

Nagrodzeni to Ewa Braun, Piotr Franaszek, Leszek Mądzik, Janusz Kapusta, Boris Kudlička i Lech Majewski za I edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie".

Festiwal organizowany przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, to niekwestionowane novum w polskiej przestrzeni inicjatyw teatralnych. Pomysłodawcom zależało przede wszystkim na tym, aby docenić i wskazać wagę pracy scenografów i kostiumografów, jak również zwrócić uwagę krytyki teatralnej i zwykłego widza na to, że scenografia i kostium nie są jedynie czymś wtórnym wobec inscenizacji - tym, co "dekoruje" i opakowuje grę aktorską - ale jest przede wszystkim obszarem, który ma swój odrębny język komunikacji i potrafi samodzielnie przenosić idee.

W czasie trwania festiwalu zorganizowano również konkurs, podczas którego nagrodzono najlepsze spektakle sezonu, by tym samym podkreślić kunszt w tworzeniu pełnych nowatorstwa rozwiązań przestrzennych konstruowanych przez współczesnych twórców.

Pomysłodawcy Festiwalu otrzymują Nagrodę "O" za mądre przypomnienie miłośnikom teatru doniosłej roli, jaką scenografia i kostium pełnią w budowaniu wizji artystycznej spektaklu, oraz za to, w jaki sposób plastyczne kształtowanie przestrzeni może powiedzieć więcej niż niejeden tekst literacki.