powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Kijowski Teatr Pralnia w projekcie Szwalni

W dniach 1-3 marca Teatr Szwalnia realizuje projekt "Szwalnia-Kijów-Łódź" w ramach mikrograntów Wydziału Kultury UMŁ. Na scenie zagości kijowski Teatr-Pralnia wraz z koncertem pieśni ukraińskich i dwoma spektaklami. Najnowsze działanie "TseSho" jest realizowane we współpracy ze słynnym ukraińskim reżyserem Vladem Troickim oraz jego zespołem Dakh.

W ramach projektu "Szwalnia - Kijów - Łódź" zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny kijowskiego Teatru-Pralnia w formie dwóch spektakli teatralnych oraz koncertu muzyki tradycyjnej. W ramach wizyty odbędzie się pokaz świetnie przyjętego przez łódzką publiczność spektaklu "Jesteśmy/ -" w reż. Marcina Brzozowskiego oraz spektakl "TseSho" zrealizowany przez Teatr-Pralnia w kooperacji z uznanym ukraińskim Teatrem Dakh, w reż. Vlada Troickiego. Teatr-Pralnia powstał w 2015 roku w Kijowie na bazie współpracy aktorów-absolwentów Wydziału Aktorskiego Uniwersytetu Karpenka-Karyi z Marcinem Brzozowski, w oparciu o doświadczenia oraz formułę organizacyjną i ideową Teatru Szwalnia.

Program

1 marca, godz. 19.00

Koncert pieśni ukraińskich | Teatr Pralnia, Kijów (Ukraina)

Bilety: 10/20 PLN

Projekt "Szwalnia-Łódź-Kijów" otworzy pełen ekspresji i radości performans muzyczny inspirowany tradycyjnymi pieśniami ukraińskimi, na nowo odczytanymi i zaaranżowanymi przez aktorów Teatru Pralnia.

Występują aktorzy Teatru Pralnia: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova oraz Igor Mytalnykov

2 marca, godz. 19.00

Co to jest?[Na zdjęciu] (TseSho) | Teatr Pralnia i CCA Dakh, Kijów (Ukraina)

Bilety: 10/20 PLN

To "społeczny kabaret kukiełkowy" oraz performans muzyczny złożony z 15 kompozycji, inspirowany poezją Mychajła Semenki, Artema Polezhaki, Jacquesa Preverta, Tirzy Atara oraz wykorzystujący autorskie teksty aktorów. Spektakl powstał w ramach sześciomiesięcznej pracy Teatru Pralnia z jednym z najważniejszych ukraińskich reżyserów - Vladem Troickim. Pracując nad spektaklem twórcy przyglądali się złożonym relacjom obecnym w ponowoczesnym społeczeństwie. Szukali sposobów realizacji swoich obserwacji i postaw w kontekście wynikających z badań zagrożeń i napięć.

Premiera "Co to jest?" odbyła się CCA Dakh w maju 2017 roku, a projekt został zaproszony na pokazy w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Spektakl zadebiutował na dużej scenie w lipcu podczas Atlas Weekend w Kijowie oraz we wrześniu - otwierając Gogol Fest.

Reżyseria, kierownik projektu: Vlad Troicki

Vlad Troicki jest ukraińskim reżyserem, aktorem oraz założycielem grup Dakha Brakha, Dakh Daughters, New Opera oraz festiwalu sztuki współczesnej Gogol Fest.

Występują aktorzy Teatru Pralnia: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova oraz Igor Mytalnykov

3 marca, godz. 19.00

"Jesteśmy/ -" | Teatr-Pralnia, Kijów (Ukraina)

Bilety: 10/20 PLN

Spektakl autorski, inspirowany doświadczeniem pokoleniowym młodych aktorów jakim była dla nich Rewolucja Godności i ich obecność na Majdanie Niepodległości w 2013 i 2014 roku.

"Praca nad spektaklem wynikała (...) z potrzeby dialogu, próby wspólnego doświadczenia aktualnej i dotyczącej nas w równym stopniu rzeczywistości oraz chęci zareagowania na otaczającą nas sytuację społeczną i polityczną. Chcieliśmy odnaleźć niezmienne i warunkujące naszą tożsamość wartości. Chcieliśmy szukać wspólnych dla nas - Polaków i Ukraińców - przestrzeni spotkania, nie zapominając o skomplikowanej historii obu narodów. Nasza praca byłą próbą odarcia nas z wzajemnej nieufności i strachu. Pragnęliśmy też bardzo wyraźnie zamanifestować prawo każdego człowieka do odpowiedzialnego, wolnego, normalnego życia.

W kontekście tej pracy realne staje się dla mnie stwierdzenie Jacka Kuronia, który mówił o sobie: "Mam poczucie, że o Ukrainę jestem bogatszy, że ja Ukraińcom zawdzięczam swoje bogactwo wewnętrzne i duchowe"." Marcin Brzozowski - reżyser spektaklu.

Reżyseria: Marcin Brzozowski

Występują aktorzy Teatru Pralnia: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova oraz Igor Mytalnykov

Premiera ukraińska odbyła się w dniach 13-14 lutego 2016 roku w Centrum Teatralnym "Pasika" przy Kijowsko-Mohylańskiej Akademii. Projekt współfinansowany został przez Instytut Adama Mickiewicza.

Premiera polska odbyła się 2 kwietnia w ramach Dotknij Teatru 2016.

Rezerwacje: promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352

Partnerzy: Poleski Ośrodek Sztuki, Związek Ukraińców w Polsce - koło w Łodzi, Teatr-Pralnia, CCA Dakh

Patroni medialni: AICT Polska, teatr dla was, Teatralia, Plaster Łódzki, TuŁódź.com

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi (mikrogranty)