Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w marcu

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej, jak wskazują organizatorzy, jest największym widowiskiem pasyjnym w Europie. W jego przygotowaniach co roku bierze udział ok. 1 tys. osób. W tym roku misterium na Cytadeli zostanie wystawione 24 marca.

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej jest organizowane w Poznaniu, z przerwami, od 1998 roku. Dotychczas widowisko na poznańskiej Cytadeli obejrzało już ponad 1 mln widzów.

Spektakl pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Spośród 200 aktorów większość to aktorzy - amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy czy prawnicy. Budowa monumentalnej sceny, składającej się z 50 ton rusztowań, zwykle zajmuje ok. tygodnia.

- Od 20 lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym z najważniejszych duchowo dni w roku. Zobaczenie męki Chrystusa na własne oczy porusza i wzmacnia w wierze - podkreślił reżyser i pomysłodawca poznańskiego Misterium Męki Pańskiej Artur Piotrowski.

Jak dodał, Misterium ma za zadanie "odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących". - Chcę, by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - zaznaczył.

Poza samymi aktorami Misterium przygotowuje ok. 800 osób. Są wśród nich m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, a także 300-osobowy chór. Drogę krzyżową oświetlają harcerze, którzy podczas sceny Ostatniej Wieczerzy, rozdają 1 tys. bochenków chleba, wypiekanych co roku specjalnie na to wydarzenie. W finale Misterium pojawia się Chrystus Zmartwychwstały i największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik, o wielkości 12 na 28 metrów. Do pasyjnej inscenizacji przygotowywana jest także specjalna scenografia i muzyka.

W tym roku Misterium na poznańskiej Cytadeli zostanie wystawione 24 marca; wstęp na widowisko, jak co roku, jest bezpłatny. 80-minutową inscenizację poprzedza msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której biorą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd, wraz z publicznością, przechodzą na Cytadelę.

---

Na zdjęciu: Misterium Męki Pańskiej, 2009 r.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego