powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice-Rybnik. Teatr Śląski zrealizuje "Dracha" w TZR

Prapremierowy spektakl na podstawie książki Szczepana Twardocha "Drach" zrealizuje w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku Robert Talarczyk z zespołem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Produkcję wesprze samorząd Rybnika, we wtorek podpisano porozumienie w tej sprawie. Akcja powieści rozgrywa się m.in. w tym mieście. Jak wyznał pisarz, inspiracją stał się dla niego mijany wielokrotnie budynek szpitala psychiatrycznego, z widocznymi wciąż śladami kul na ceglanym murze.

- Wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść +Drach+ - żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, doświadczeniem śląskich rodzin, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność - opowiedzieć coś uniwersalnego - powiedział podczas konferencji prasowej w Rybniku Szczepan Twardoch.

- "Drach" to dla mnie najważniejsza z moich książek w tym sensie, że dotyka tego, co najgłębsze i najbardziej osobiste - dodał.

Powieść jest historią dwóch mężczyzn z tej samej rodziny, rozgrywa się nielinearnie, w dwóch przestrzeniach czasowych, ale w jednej geograficznej - na Śląsku. W życiorysach bohaterów pojawiają się zaskakujące podobieństwa. Jak przyznawali pisarz i reżyser, powieść trudno będzie przenieść na scenę.

- Teatr to zupełnie inne medium niż literatura, tę książkę trzeba będzie wywrócić na nice. Autora adaptacji zachęcam - proszę ją zmieniać, potargać, skleić na nowo - powiedział Twardoch, zastrzegając, że nie będzie w żaden sposób ingerował w kształt spektaklu.

Adaptacji i reżyserii podjął się dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. To właśnie na tej scenie Ewelina Marciniak zrealizowała pierwszą sceniczną adaptację prozy Twardocha - "Morfinę". Nagradzany spektakl cieszył się uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności, również Szczepan Twardoch był z niego - jak mówił - "niezwykle zadowolony".

- "Drach" będzie kolejnym elementem naszej penetracji śląskiej mitologii. Przymierzaliśmy się do tego tekstu od momentu, kiedy powieść pojawiła się w księgarniach - powiedział Robert Talarczyk.

- Szczepan Twardoch to pisarz szczególny. Związany mentalnie z Górnym Śląskiem, jest zarówno jego apologetą, jak i krytykiem. Jego zainteresowania literackie daleko wykraczają poza sprawy śląskie - jest jednym z najwybitniejszych pisarzy ostatnich kilkudziesięciu lat piszących po polsku. Tym bardziej cieszę się, że jego ukochana przez ludzi stąd powieść, w której pojawiają się śląskie tematy i śląskie sprawy, będzie wystawiona we współpracy miasta Rybnika i Teatru Śląskiego - dodał.

Jak zapewnił, prace nad spektaklem, którego prapremierę zaplanowano na 21 października, są już zaawansowane. Poinformował, że propozycję zagrania w przedstawieniu skierował m.in. do Mariana Dziędziela, Krzysztofa Respondka i wokalistki Justyny Święs z zespołu The Dumplings.

Rybnik wyłoży na realizację spektaklu 400 tys. zł. - Istnieje długa tradycja mecenatu w dziedzinie kultury. Dzisiaj Rybnik ma ambicje bycia mecenasem dobrej literatury współczesnej, chce wpierać śmiałe i niełatwe przedsięwzięcia, dobrych twórców. Doskonałym pretekstem jest to, że miasto zaistniało na kartach "Dracha" i chce pokazać ten fakt w nowej odsłonie - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Premiera "Dracha" odbędzie się podczas Rybnickich Dni Literatury. Następnie spektakl będzie prezentowany na scenach Rybnika i Katowic.

Współpraca Rybnika z Teatrem Śląskim będzie miała szerszy zakres niż współprodukcja spektaklu "Drach". Jednym z jej elementów będzie wystawienie 22 kwietnia 2018 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej spektaklu "Skazany na bluesa" w reżyserii Arkadiusza Jakubika - Teatr Śląski dokonał pierwszego w Polsce przeniesienia filmowej historii Ryszarda Riedla w reż. Jana Kidawy-Błońskiego na teatralną scenę.