powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Jubileusz 130-lecia Akademii Muzycznej

Akademia Muzyczna w Krakowie obchodzi 130-lecie istnienia, nawiązując do tradycji założonego w roku 1888 przez Władysława Żeleńskiego - Konserwatorium Muzycznego. W trakcie roku jubileuszowego, który rozpocznie się 25 lutego, zaplanowano wiele nagrań muzycznych i koncertów.

Akademia Muzyczna rozpoczyna obchody jubileuszu 130-lecia swego istnienia uroczystym koncertem - w niedzielę, 25 lutego, w Filharmonii Krakowskiej.

- Ten koncert jest skomponowany z trzech symbolicznych utworów: pierwszy to "Magnificat" Mikołaja Zieleńskiego (kompozytora przełomu XVI/XVII wieku -PAP) - to forma modlitewna, którą chcemy podziękować za 130 lat istnienia uczelni; następnie "Polymorphia" na 48 instrumentów smyczkowych Krzysztofa Pendereckiego - najbardziej rozpoznawalnego absolwenta naszej uczelni, osoby która swoją twórczością rozsławia dobre imię polskiej kultury w świecie, a na koniec uwertura "W Tatrach" - utwór założyciela szkoły - Władysława Żeleńskiego. Jubileusz zamkniemy w lutym 2019 roku także koncertem, na którym planujemy wykonanie napisanej specjalnie na tę okazję kompozycji Krzysztofa Pendereckiego - powiedział PAP rektor Akademii Muzycznej Stanisław Krawczyński.

Rektor zaznaczył, że uczelnia wyda także 20-płytowy jubileuszowy album CD, przedstawiający twórczość kompozytorów związanych z akademią, przede wszystkich twórców z tzw. krakowskiej szkoły kompozytorskiej. Znajdą się tam m.in kompozycje Władysława Żeleńskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Krystyny Moszumańskiej - Nazar, Marka Stachowskiego, Zbigniewa Bujarskiego, Adama Walacińskiego oraz utwory najmłodszych kompozytorów.

Rok 2018 wypełnią również koncerty jubileuszowe, organizowane przez poszczególne katedry uczelni w różnych miejscach Krakowa - w filharmonii, w salach koncertowych Akademii Muzycznej oraz w kościołach.

Akademia Muzyczna w Krakowie to trzecia - po uczelni warszawskiej i lwowskiej - najstarsza uczelnia muzyczna w Polsce. W roku 1946 zmieniła nazwę na Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna (PWSM), a studiowali tu m.in. laureaci pierwszego po wojnie Konkursu im. Fryderyka Chopina: Adam Harasiewicz i Halina Czerny-Stefańska.

_ Kraków nie uległ zniszczeniom wojennym i dlatego przygarnął po wojnie dużą liczbę osób, zwłaszcza ze środowiska warszawskiego. Pojawiły się tu tej miary pedagodzy, co Zbigniew Drzewiecki, Roman Palester, Bronisław Rutkowski czy Eugenia Umińska - podkreślił Krawczyński.

W roku 1979 uczelnia zmieniła nazwę na Akademia Muzyczna. Przez długie lata miała swą siedzibę przy ulicy Starowiślnej (dawna Bohaterów Stalingradu), a od roku 1993 przeniosła się do budynku przy ul. św. Tomasza - do dawnej siedziby KW PZPR.

Krawczyński podkreślił, że uczelnia do dzisiaj ma szczęście posiadać w swym gronie znanych w świecie pedagogów, jak prof. Krzysztof Penderecki, prof. Kaja Danczowska, prof. Ewa Bukojemska, prof. Joachim Grubich, prof. Elżbieta Stefańska i wielu innych, którzy przyciągają do tej uczelni najzdolniejszych młodych muzyków, chcących tu studiować.

Akademia Muzyczna w Krakowie jest spadkobierczynią założonego w roku 1888 przez kompozytora Władysława Żeleńskiego - Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie (które decyzją Ministra Wyznań i Oświecenia Publicznego CK Austrii uzyskało status uczelni wyższej). W 1889 roku szkoła liczyła 146 uczniów, w roku 1917 - 500, a w roku 1931 - 800.

Przed wojną działalność uczelni obejmowała 31 podstawowych specjalności, m.in: fortepian, skrzypce, instrumenty dęte, organy, wiolonczela, śpiew solowy i chóralny. Do wojny konserwatorium ukończyli m.in. Witold Rowicki, Artur Malawski, Jan Hoffman; jego pedagogami byli m.in Bolesław Wallek-Walewski, Zdzisław Jachimecki, Egon Petri.

Po roku 1946 jej wykładowcami byli m.in: Ada Sari, Ludwik Stefański, Jan Ekier, Kaja Danczowska, Bogusław Schaeffer, Jerzy Katlewicz, Mieczysław Tomaszewski, Elżbieta Stefańska; w poczet rektorów uczelni wpisali się m.in. Krzysztof Penderecki, Krystyna Moszumańska-Nazar, Marek Stachowski, Zdzisław Łapiński; obecnie rektorem jest prof. Stanisław Krawczyński.