powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Promocja książki "Cyrk w świecie widowisk"

2 marca Trybunale Koronnym odbędzie się spotkanie promocyjne książki "Cyrk w świecie widowisk" pod red. dr Grzegorza Kondrasiuka połączone z dyskusją z udziałem badaczy i praktyków nowego cyrku.

"Cyrk w świecie widowisk" - tak brzmi tytuł pierwszej od kilku dekad publikacji naukowej o cyrku w języku polskim, która ukaże się już 2 marca

Ta publikacja nie mogła powstać nigdzie indziej, jak tylko w Lublinie - mieście, w których organizowany jest Carnaval Sztukmistrzów, największy w Polsce festiwal sztuki Nowego Cyrku. Jest to pierwsze od kilku dekad wydawnictwo naukowe w języku polskim, ukazujące fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie.

- Myśl o stworzeniu tej książki towarzyszyła nam od wielu lat. Cyrk - zarówno w jego dawniejszej, jak i współczesnej formule - nie doczekał się w języku polskim zbyt wielu opracowań literackich i naukowych. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja chociaż w części wypełni ten brak. Renesans sztuki cyrkowej, który obecnie obserwujemy, i który dzięki pasji i wykonywanej pracy mamy szansę współtworzyć, z pewnością zaowocuje kolejnymi tego rodzaju książkami - podkreśla Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów.

Powstanie książki "Cyrk w świecie widowisk" stało się możliwe dzięki współpracy festiwalu Carnaval Sztukmistrzów organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie wraz z Pracownią Teatrologii UMCS, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Cyrk w świecie widowisk" pod red. dr Grzegorza Kondrasiuka to efekt pracy interdyscyplinarnego zespołu, dzięki czemu w ramach jednego tomu o profilu akademickim stało się możliwe opowiedzenie o widowiskach, artystach, instytucjach cyrkowych w Polsce i w Europie, począwszy od XVII wieku aż po czasy współczesne. Cyrk został tu ukazany nie tylko w ujęciu historycznym, ale i jako zjawisko interesujące antropologów, socjologów, filozofów czy estetyków. Artykuły zamieszczone w tomie zostały oparte o obszerne kwerendy archiwalne i zostały zilustrowane bogatym, unikatowym materiałem ikonograficznym.

Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator Carnavalu Sztukmistrzów zapraszają na spotkanie promocyjne książki połączone z dyskusją z udziałem badaczy i praktyków nowego cyrku.

Kiedy: 2 marca 2018, godz. 16:00

Gdzie: Trybunał Koronny w Lublinie, II piętro

Wstęp wolny

Książka w wersji drukowanej wydana jest w limitowanej liczbie egzemplarzy udostępnionych bibliotekom, ośrodkom naukowym i kulturalnym. Z związku z tym organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do wypełnienia formularza on-line https://goo.gl/forms/ZRE0PQhDoDEzqat63 i podania swojego adresu mailowego. Bezpłatna wersja PDF publikacji zostanie przesłana na podane adresy 2 marca 2018. Wydawnictwo będzie również dostępne do pobrania na stronie sztukmistrze.eu oraz warsztatykultury.pl.

W związku z promocją książki w Lublinie odbędzie się także spektakl "Miasto, którego nie było" Kolektywu Kejos. Przedstawienie stworzone zostało z okazji obchodów jubileuszu 700-lecia Lublina. Inspiracją do powstania scenariusza była przedwojenna historia miasta, legendy, mity, opowiadania oraz twórczość artystów związanych z Lublinem, takich jak Franciszka Arnsztajnowa, Isaac Bashevis Singer czy Edward Hartwig. Przedstawieniu towarzyszy grana na żywo muzyka inspirowana folklorem polskim, żydowskim, ukraińskim i cygańskim, a także polskimi szlagierami dwudziestolecia międzywojennego. Spektakl łączy w sobie techniki sztuki cyrkowej, takie jak akrobatyka, akrobatyka powietrzna (sztrabaty, trapezy), koło akrobatyczne (Cyr wheel) i żonglerka, z elementami teatru tańca, teatru ruchu i teatru plastycznego. Połączenie to jest możliwe dzięki wyjątkowemu na polską skalę zespołowi złożonemu z doświadczonych ludzi teatru oraz artystów związanych z tańcem, muzyką i nurtem Nowego Cyrku.

Kiedy: 2 marca, godz. 19:00

Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie - Sala Widowiskowa

Bilety: 15 zł - bilety będzie można nabyć na trzy sposoby:

- od 15 lutego od godz. 10:00 przez sklep internetowy Warsztatów Kultury w Lublinie pod adresem warsztatykultury.pl/sklep/ - odbiór osobisty w sekretariacie Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 16:00

- od 15 lutego osobiście w sekretariacie Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 16:00

- 2 marca 2018 na godzinę przed spektaklem osobiście w kasie Centrum Kultury w Lublinie