powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Teatr Kubuś na na festiwalu w Krakowie

Teatr Lalki i Aktora Kubuś zaprezentuje dwa spektakle na XV Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Krakowie: 15 lutego - "Super Piotruś Pan" w reżyserii Piotra Ziniewicza, a 16 lutego - "Przygody Koziołka Matołka" w reżyserii Lucyny Sypniewskiej.

Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie już od ponad 20 lat organizuje podczas ferii zimowych festiwal, który służy nie tylko popularyzacji sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształceniu kultury teatralnej i wyrabianiu nawyków obcowania z kulturą.

Każdego roku spektakle, wystawiane w ramach przeglądu, ogląda ok. 6 tys. dzieci z Krakowa i okolic. Przez 10 dni festiwalowych, na Scenie NCK, będzie można zobaczyć 13 różnych spektakli adresowanych do młodych widzów.

***

"Super Piotruś Pan" (na zdjęciu)

To opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni, której głównym bohaterem jest tytułowy Super Piotruś Pan - chłopiec, który nie chce dorosnąć.

Pewnego razu w jego beztroskie, pełne przygód życie na wyspie Nibylandii wkracza Wendy - dziewczyna. Jej przybycie owocuje w zdarzenia, po których nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Przyjaźń, lojalność poddane zostaną najcięższej próbie. Obudzi się tęsknota i pojawią nowe, nieznane dotąd uczucia. Piotruś - chłopiec, co myśli tylko o sobie, nie wie czym są uczucia i lata za sprawą szczęśliwych myśli, które unoszą go w górę - pozna prawdziwą siłę Miłości.

W tym spektaklu siódemka aktorów gra 18 postaci w żywym planie, a akcja toczy się w zawrotnym tempie. "Super Piotruś Pan" to dynamiczne, barwne przedstawienie, pełne zaskakujących zwrotów akcji, efektów specjalnych, z galerią niesamowitych postaci.

---

"Przygody Koziołka Matołka"

Zapraszamy na pogodne, rozśpiewane, żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater - Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód - groźnych, śmiesznych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze.

Spektakl zrealizowany został w atrakcyjnej, bardzo przez widzów lubianej, konwencji zabawy teatralnej. Aktorzy ubrani w nieco za duże, zabawne kostiumy, przypominają dzieci. Wypełniają scenę (i nie tylko!) nieustannym ruchem i śpiewem. Akcja toczy się wartko, co powoduje szybkie zmiany, tworzonych przez aktorów, kolejnych miejsc zdarzeń. Pozwala na to prosta, ale pomysłowa scenografia.

Umowność scenografii i jej czyste, żywe kolory pobudzają wyobraźnię najmłodszych widzów. Do ich możliwości percepcyjnych dostosowane są również lekka forma spektaklu, prosta fabuła, krótki, rymowany tekst sztuki i łatwo wpadająca w ucho muzyka.