Katowice. Opera po chińsku, balet z Rosji i spektakl z Anglii

W ten weekend polecamy wam ciekawe spektakle, które możecie zobaczyć... w kinach!

«Opera po chińsku

Piątek, godz. 18, Katowice, kinoteatr Rialto

Filmową wersję tradycyjnej chińskiej opery będzie można zobaczyć w ten piątek w kinoteatrze Rialto, w ramach wydarzeń towarzyszących otwarciu Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego. To "Żegnaj, moja konkubino" - kostiumowa opowieść o cesarzu, jego wzlocie, upadku i miłości do pięknej kobiety. Film nakręcony został w 1993 roku. Akcja dzieje się u schyłku panowania dynastii Qin, 2200 lat temu. Narody Chui oraz Han toczyły wówczas wojnę o panowanie nad całym krajem. Bohaterem tej historii jest Xiang Yu, przepełniony zachodnimi ideami, uparty i zarozumiały.

W przeciwieństwie do swego wroga Liu Banga, założyciela dynastii Han, władcy skromnego i mądrego. Pewnego dnia na polu bitwy oddziały Xianga zostają zdziesiątkowane przez armię Hana, ale nawet w obliczu oblężenia Xiang nie cofa się przed kontratakiem. Jego kochanka Yu Ji i generałowie bezskutecznie próbują nakłonić go do zrezygnowania ze starcia, które wygląda na misję samobójczą... Przed seansem dr Agnieszki Tambor, kierowniczka Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego opowie o tradycjach chińskiej muzyki oraz tajnikach opery pekińskiej. Seans odbywa się w ramach Chińskiego Klubu Filmowego "China in Kato". Bilety: 5 zł.

Kurtyzana tańczy

Niedziela, godz. 17, Katowice, kinoteatr Rialto

Historia paryskiej kurtyzany Marii Duplessis, spisana w powieści "Dama kameliowa" przez Aleksandra Dumasa syna, stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego "La traviata", niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera - jednego z największych choreografów XX wieku. I właśnie balet będzie można zobaczyć na ekranie Rialta w ramach transmisji spektakli z Teatru Bolszoj w Rosji. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta także odnajduje w tym romansie prawdziwą miłość.

Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry'ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina. Na premierze w 1978 roku w Stuttgarcie poruszającą kreację głównej bohaterki Małgorzaty Gautier stworzyła primabalerina Marcia Haydée, a balet rozpoczął tryumfalny pochód przez najważniejsze sceny świata. Bilety: 40-50 zł.

Dzieci są w nas

Wtorek, godz. 17.30, Katowice, kino Kosmos

Jeszcze tylko do niedzieli w naszym województwie trwają ferie. W związku z tym w kinie Kosmos będzie okazja wybrać się całą rodziną na transmisję spektaklu z National Theater z Londynu - familijnego "Piotrusia Pana". Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Sir Jamesa Matthew Barriego. Ten szkocki baronet w 1904 roku wystawił spektakl "Peter Pan" ("Piotruś Pan, czyli o chłopcu, który nie chciał dorosnąć"), a w 1911 na jej kanwie napisał powieść pod tytułem "Peter Pan and Wendy". W Polsce znana jest jako "Przygody Piotrusia Pana". Nieobce z pewnością są wam także ekranizacje filmowe tej opowieści oraz bajka studia Disneya. Historia ta opowiada o chłopcu, który postanowił na zawsze być dzieckiem.

Piotruś Pan wraz z Dzwoneczkiem przybywają do domu Państwa Darling, gdzie dzieci, pod wodzą Wendy, ekscytują się opowieściami o niebezpiecznym, legendarnym piracie, kapitanie Hooku. Piotruś Pan postanawia zabierać ich ze sobą w podróż. Udają się do Nibylandii, krainy, o której marzą wszystkie dzieci, gdzie nie rządzą prawa dorosłych. Dzieci wychodzą na spotkanie niesamowitych przygód, bajkowych postaci, ale też kłopotów i zagrożeń, jakie zapewni im kapitan Hook i jego okrutni piraci. W przedstawieniu zobaczymy najlepszych aktorów z zespołu National Theatre w Londynie. Bilety: 24 zł.

--

Na zdjęciu: "Dama kameliowa", Teatr Bolszoj, Rosja»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego