powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Musicale o czarownicach i Józefie Bemie w Syrenie

Teatr Syrena podał plany na rok 2018. Odbędą się premiery musicalu "Czarownice z Eastwick" oraz spektaklu "Patrioci i Renegaci. Musical o Józefie Bemie", koprodukcji z Teatrem im. Żeromskiego w Kielcach i Pożarem w Burdelu. Pracują również nad spektaklem o Irenie Kwiatkowskiej.

"Czarownice z Eastwick", musical

Premiera: 3 marca

Reżyseria Jacek Mikołajczyk

W warszawskiej Syrenie czarownice i diabeł!

Opowieść o tryumfującej kobiecości... i diable, który nie ma zamiaru powiedzieć "dobranoc", to najkrótszy opis musicalowego przeboju West Endu - "Czarownic z Eastwick". Ta muzyczna komedia oparta na kultowym filmie z Jackiem Nicholsonem oraz powieści Johna Updike'a już 3 marca zagości na deskach stołecznego Teatru Syrena. Czeka nas widowisko z muzyką na żywo i choreografią mistrza polskiego musicalu Jarosława Stańka. W rolach głównych wystąpią m.in.: Olga Szomańska, Barbara Melzer, Beata Olga Kowalska i Tomasz Steciuk!

Eastwick w Warszawie

Akcja musicalu przenosi widza w lata 60. ubiegłego wieku. W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku Eastwick rządzi niepodzielnie kostyczna i zaborcza Felicia. W tej atmosferze duszą się trzy kobiety: rzeźbiarka Alexandra, wiolonczelistka Jane oraz niespełniona poetka Sukie. Doświadczone przez życie, opuszczone przez mężów, nieszczęśliwe, marzą, by pojawił się ktoś, kto rozsadzi duszne miasteczko od środka i przywróci im wiarę w ich stłumioną kobiecość. Nie spodziewają się, że drzemią w nich magiczne moce, które potrafią zamienić marzenia w rzeczywistość. Wtedy właśnie pojawia się demoniczny Darryl van Horne, by uwieść każdą z nich i...

Czarownica jest w każdej kobiecie

Czarownice... są spektaklem o kobietach, o drzemiących w nich magicznych mocach, o sile, jaką daje im wiara we własne możliwości i własne piękno; jednym z najbardziej "kobiecych" musicali w całej historii gatunku. Jednocześnie to przezabawna komedia muzyczna, napisana przez mistrzów angielskiego humoru. Pod względem teatralnym "Czarownice..." to z kolei wielkie widowisko muzyczne, z dynamiczną choreografią, przebojową muzyką i zaskakującymi efektami z pogranicza iluzji.

Diabeł i czarownice, czyli kto

Diaboliczny Darryl Van Horne jest jedną z najoryginalniejszych postaci w musicalowej literaturze. W spektaklu Teatru Syrena Darrylem będą Tomasz Steciuk, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów musicalowych, znany z głównych ról w musicalach granych w warszawskiej ROMIE (m.in. "Miss Saigon", "Grease", "Upiór w operze", "Les Misérables") oraz Przemysław Glapiński, jedna z aktorskich twarzy Teatru Syrena, gdzie zagrał w blisko trzydziestu popularnych przedstawieniach.

Ale prawdziwym popisem aktorskich możliwości są w "Czarownicach..." role kobiece. W Alexandrę wcieli się Olga Szomańska, znana szerokiej publiczności z serialu "M jak miłość" i telewizyjnego show "Twoja twarz brzmi znajomo", a fanom musicalu z "Zakonnicy w przebraniu" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, oraz Ewa Lorska, aktorka związana z teatrami Rampa i Kamienica. Jane zagrają Barbara Melzer, jedna z najlepszych polskich aktorek musicalowych, widzom warszawskiej Romy znana m.in. z ról w "Mamma mia!" i "Upiorze w operze", a bywalcom Syreny z kreacji w "Karierze Nikodema Dyzmy", oraz Anita Steciuk, która ostatnio zachwyciła widzów rolą Luisy Contini w poznańskiej premierze musicalu "Nine". W Sukie wcielą się Paulina Grochowska, oklaskiwana przez widzów Rampy w roli Candeli w "Kobietach na skraju załamania nerwowego" i Magdalena Placek-Boryń, świeża absolwentka Royal Academy of Music w Londynie, mająca już w dorobku główne role w znakomitych musicalach, m.in. Sally Bowles w "Cabarecie" Johna Kandera i Freda Ebba.

W obsadzie spektaklu Teatru Syrena pojawią się też Beata Olga Kowalska, gwiazda musicalu "Mamma mia!" w Teatrze Muzycznym ROMA oraz programu "Twoja twarz brzmi znajomo", oraz Jolanta Litwin - Sarzyńska, znana z musicalowych ról na deskach warszawskiej Syreny i Romy. Męża Felicii, Clyde'a, zagrają aktorzy Teatru Syrena Michał Konarski i Piotr Siejka.

Musicalowy hit w reżyserii Jacka Mikołajczyka

"Czarownice z Eastwick" to przebój musicalu "ze stajni" Camerona Mackintosha, największego producenta musicalowego na świecie, odpowiedzialnego za sukces m.in. "Kotów", "Upiora w operze", "Les Misérables" i "Miss Saigon". Premiera spektaklu odbyła się w 2000 roku w Londynie. Był też wystawiany w USA, Rosji, Brazylii i w Czechach. W Teatrze Syrena odbędzie się polska prapremiera tego musicalu. Reżyserował będzie Jacek Mikołajczyk, od 2017 roku dyrektor sceny przy Litewskiej. Jacek Mikołajczyk wyreżyserował takie musicalowe przeboje jak "Zakonnica w przebraniu" i "Nine" (Teatr Muzyczny w Poznaniu) oraz "Rodzina Addamsów" (Gliwicki Teatr Muzyczny - przedstawienie nagrodzone Teatralną Nagrodą Muzyczną jako najlepszy polski spektakl muzyczny w 2015 roku). Czarownice... będą pierwszą premierą za jego dyrekcji.

Nowy rok, nowy początek

"Czarownice z Eastwick" to największa produkcja w historii Teatru Syrena. Do spektaklu zaangażowano ponad 30-osobowy zespół. Towarzyszyć im będzie na żywo orkiestra pod dyrekcją Tomasza Filipczaka, pianisty, aranżera, kierownika muzycznego musicalu. Widowisko o niespotykanym dotąd rozmachu zrealizuje doborowe grono artystów. W castingu do obsady "Czarownic..." wzięło udział ponad 500 aktorów. Kierownictwo wokalne przedsięwzięcia objęła Anna Domżalska, scenografię przygotowuje Grzegorz Policiński, a za kostiumy odpowiada Ilona Binarsch. Realizatorzy zapowiadają wykorzystanie efektów specjalnych i iluzjonistycznych autorstwa Macieja Pola oraz widowisko, jakiego scena przy Litewskiej jeszcze nie widziała! "Czarownice z Eastwick" inaugurują nowy rozdział w historii warszawskiej Syreny, która pod dyrekcją Mikołajczyka zmienia się w kolejny stołeczny teatr musicalowy, grający największe światowe przeboje Broadwayu i West Endu.

***

"Patrioci i Renegaci. Musical o Józefie Bemie"

Premiera: 18 maja

Reżyseria: Michał Walczak

Tekst: Maciej Max Łubieński

Muzyka: Wiktor Stokowski

Kooperacja Teatru Syrena w Warszawie, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w Burdelu.

Przedstawienie przygotowywane jest w ramach programu 100 wskrzeszeń na 100-stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polską ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?

Michał Walczak: "(...) Chcemy stworzyć na to stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego. Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na Islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie. (...)"

***

Teatr Syrena planuje spektakl o Irenie Kwiatkowskiej (grudzień 2018) w reż. Waldemara Raźniaka.

***

Syrena Music

Syrena Music to unikalna fuzja muzyki i teatru. Nie zamykamy się na jeden kierunek muzyczny, choć do współpracy zapraszamy artystów, którym teatr jest bliski, którzy czują i rozumieją przestrzeń teatralnej sceny. Poszukiwanie połączeń i oddziaływań pomiędzy muzykami a przestrzenią teatru wielokrotnie doprowadziło do zaskakujących efektów i stworzyło wyjątkową atmosferę. Zapraszamy na muzyczne niedziele w Teatrze Syrena.

Rok 2018 w Syrena Music to nowi artyści i wyjątkowe koncerty.

28.01 Adam Nowak

Adam Nowak i Akustyk Amigos to akustyczny projekt Adama Nowaka i Jarka Trelińskiego z zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz Karima Martusewicza z zespołu Voo Voo. Projekt ten cały czas ewoluuje, więc na koncertach można się spodziewać wielu niespodzianek. Utwory te w niedalekiej przyszłości znajdą miejsce na autorskiej, solowej płycie Adama Nowaka.

***

04.02 Wojtek Mazolewski

Wojtek Mazolewski Quintet od lat podbija serca słuchaczy, łamie bariery stylistyczne promując jednocześnie polski jazz w kraju i za granicą. W lutym będziemy mogli świętować wraz z nimi uzyskanie przez album "Polka" statusu Platynowej Płyty.

***

24.03 Monika Borzym Radioheadycznie - PREMIERA

Kto kocha Radiohead, kto ceni twórczość Moniki Borzym - musi zobaczyć ten koncert!

Piosenki Johna Greenwooda i jego kolegów z Zespołu zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka - jednego z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia, zdobywcę nagród Fryderyk i trójkowych Mateuszy. W składzie - wyjątkowi muzycy, przyjaciele Moniki, szerokie instrumentarium i... wiele niespodzianek.

***

Nowy cykl musicalowy

"Poranki musicalowe" w Teatrze Syrena będą się odbywać raz w miesiącu. Jacek Mikołajczyk i Marcin Zawada opowiedzą o musicalu, a ich dialogi przeplatać będą wykonania piosenek na żywo. Tematyka spotkań obejmie sylwetki twórców musicalowych lub poszczególne spotkanie łączyć będzie lejtmotyw.