powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr Polski podsumował rok 2017

Rok 2017 był rekordowym rokiem w historii Teatru Polskiego w Warszawie - 8 premier, 419 wydarzeń w repertuarze, 101 315 widzów. Frekwencja na poziomie 83%.

Na afiszu pojawiły się: "Karol"/ "Na pełnym morzu"/ "Zabawa" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Schejbala, Szymona Kuśmidera i Piotra Cyrwusa, Pożar w Burdelu - "Ucieczka z kina Polskość" Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reżyserii Michała Walczaka, "Chichotek" Zuzanny Fijewskiej-Maleszy i Agaty Fijewskiej w reżyserii Zuzanny Fijewskiej-Maleszy, "Niezatańczone tango" według Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Leszka Bzdyla, "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reżyserii Jarosława Kiliana, "Dom lalki" Henrika Ibsena w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, "Marlena. Ostatni koncert: Janusza Majcherka w reżyserii Józefa Opalskiego. Rok zamknął znakomity "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reżyserii Iwana Wyrypajewa (na zdjęciu).

Łącznie w stałej eksploatacji Teatr Polski miał, na obu scenach, 33 tytuły. Roczna frekwencja wyniosła 83%.

Premierom towarzyszyły fora dyskusyjne i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Jednym z ważnych filarów działalności Teatru Polskiego są wydarzenia cykliczne. W zeszłym roku odbyło się czternaście Salonów poezji, pięć czytań w ramach Listów w Polskim, cztery Fora Dyskusyjne, a także trzy czytania w ramach Czytamy w Polskim. Teatr Polski był także, jak w latach poprzednich, współorganizatorem, wraz z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Festiwalu Teatrów Młodzieżowych. W ramach cyklu "Szkoła widzów" odbyły się warsztaty teatralne dla dzieci, seminaria dla nauczycieli oraz zajęcia literackie dla seniorów. Po raz pierwszy Teatr przeprowadził działania w ramach cyklu "Teatr Polski - teatr sąsiedzki" realizując kameralne czytania literatury dziecięcej w prywatnych domach mieszkańców Powiśla.

Za projekt edukacyjny "Na premierze się nie kończy" Teatr Polski został uhonorowany Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej.

Jak co roku, Teatr podróżował i często grywał poza siedzibą. W grudniu, po raz kolejny, gościł na deskach Teatru Narodowego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie, w listopadzie w Centre Culturel Prince Henri w Luksemburgu. W ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MITEM, prezentował spektakl Szekspir Forever w Teatrze Narodowym w Budapeszcie. Grał także w Krakowie, Łodzi, Olsztynie i Lublinie. Spektakl "Emigranci" Sławomira Mrożka w reżyserii Piotr Cyrwusa został zarejestrowany dla Teatru Telewizji, gromadząc ponad milion widzów przed telewizorami.

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku było dla Teatru Polskiego podpisanie umowy o współprowadzeniu Teatru przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sygnatariuszami umowy byli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.