powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Trwa nabór do projektu "Teatralna Przygoda"

Trwa nabór do projektu "Teatralna Przygoda" realizowanego przez Pracownię Wspomagania Szkół i Nauczycieli Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Celem zajęć jest rozwijanie kompetencji nauczycieli polonistów oraz uczniów w zakresie wiedzy o teatrze.

Projekt obejmuje sześć spotkań i jest skierowany do nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz uczniów województwa świętokrzyskiego. W realizację przedsięwzięcia, oprócz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN), zaangażował się Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

W ramach projektu zaplanowano trzy spotkania z nauczycielami w ŚCDN oraz jeden dzień warsztatów w oddzielnych grupach dla uczniów i nauczycieli w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Podczas zajęć uczestnicy poznają konwencje i techniki teatralne, m.in. pantomimę, gest, pracę z tekstem i bez tekstu oraz etapy tworzenia spektaklu i poszukiwania inspiracji. Dodatkowo grupy zapoznają się z rodzajami lalki teatralnej (różnice i podobieństwa, metody animacji i ożywiania przedmiotu).

Kolejnym ważnym elementem jest I Konkurs Wiedzy o Teatrze, który podzielony będzie na etap szkolny i wojewódzki. Następnie zwycięzcy wezmą udział w finale, który odbędzie się w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Tam uczniowie ze sceny będą odpowiadać na pytania przygotowane przez opiekuna projektu.

Koordynator projektu Maria Kinga Orlicz w rozmowie z PAP podkreśliła, że pomysł na zajęcia zrodził się w oparciu o podstawę programową, w której dominują praktyczne zajęcia teatralne. - Dlatego chcemy, żeby teraz był to konkurs wiedzy o teatrze (...). Oczywiście warsztaty w Teatrze Kubuś pomogą nam w łatwiejszy sposób przyswoić pewne wiadomości, ponieważ wykraczamy nieco ponad podstawę programową - zaznaczyła.

Orlicz podkreśliła również, że dla najlepszych uczniów Konkursu Wiedzy o Teatrze przygotowano nagrody. - Nagrodą za pierwsze miejsce będą bilety do teatru, zarówno dla laureata, nauczycieli opiekunów, rodziców i dla klasy. Myślę, że bardzo ciekawe jest właśnie to, że zwycięzca na wycieczkę do kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś może zaprosić całą klasę - dodała.

Zajęcia dla nauczycieli są bezpłatne, z kolei koszt udziału w warsztatach teatralnych dla uczniów wyniesie 10 zł. Obecnie trwa nabór do projektu.

- Dzwonią do nas nauczyciele z różnych szkół i właśnie bardzo mi na tym zależało, żeby były to szkoły z całego województwa, często nawet z małych miejscowości. Jest już sporo osób zgłoszonych - przekazała Orlicz.

Zajęcia potrwają od lutego do kwietnia. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są w Systemie Obsługi Szkoleń ŚCDN.