powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wroclaw. "Nieuniknione" Marzeny Sadochy

"Nieuniknone" wg "Wściekłości i dumy" Oriany Fallaci i "Listów przeciwko wojnie" Tiziano Terzaniego to próby otwarte/Work in progress, które autorka i reżyserka Marzena Sadocha zaprezentuje 29 i 30 stycznia w galerii Studio BWA.

"Mówi się, że nowa rzeź jest nieunikniona [...].

Mówi się o szczepieniach, o maskach gazowych, o dżumie.

W powietrzu wisi pytanie, kiedy to nastąpi...".

Oriana Fallaci, "Wściekłość i duma"

"Wybuch zdarzył się naprawdę - ogromny, przerażający.

Grzmot, kiedy do nas dotrze, będzie ogłuszający.

Może nawet nas zmieść z powierzchni ziemi".

Tiziano Terzani, "Listy przeciwko wojnie"

***

Marzena Sadocha, znana wrocławianom pisarka i dramaturżka, sekretarz redakcji "Notatnika Teatralnego", doktorantka DSW, z wykształcenia dziennikarka. Autorka dramatów Małe dziecko, Za chwilę spadnie bomba, Media Medea, SZUKAM NA TWOIM CIELE. snapchat oraz europoematu PTAKI KTÓRE JEM. Dramaturżka przedstawień Agnieszki Olsten, Moniki Pęcikiewicz i Marcina Libera w Teatrze Polskim we Wrocławiu, tamże autorka performansu Roma Movie. Reżyserka czytań współczesnej literatury. Rozpoznawalna i ceniona z uwagi na konsekwentny i nietuzinkowy styl, poetyckie zaangażowanie we współczesność. Ostatnio w Teatrze Muzycznym Capitol wyreżyserowała przedstawienie Tu mówi Elektra, będące ważną artystyczną odpowiedzią na przemoc wobec kobiet.

O swojej najnowszej pracy - NIEUNIKNIONE pisze: "Z ustami pełnymi strachu. Dwa manifesty i dwa sny o przyszłości. Oriana Fallaci i Tiziano Terzani. Nadzy i przerażeni. Zamknięci w jednej przestrzeni swojego doświadczenia. W jednym geście bezradności. Z dwoma projektami. Na brzegu wojny, która ciągle trwa". Sadochę interesuje spotkanie dwóch postaw w doświadczeniu wojny, Fallaci i Terzaniego, do którego doszło w wyniku zamachuna World Trade Center 11 września 2001. Fallaci, poproszona o przerwanie milczenia napisała wówczas opublikowany przez włoski dziennik "Corriere della Sera" artykuł Wściekłość i duma, potem wydała książkę pod tym samym tytułem; natomiast Terzani pisał Listy przeciwko wojnie. Dwa bieguny współczesnego świata trawiące ludzi.

Na scenie Janka Woźnicka (KLINIKEN / miłość jest zimniejsza w reż. Łukasza Twarkowskiego, KRONOS w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, historyczne czternastogodzinne Dziady w reż. Michała Zadary) i pomysłodawca projektu Edwin Petrykat (Sprawa Dantona i Ziemia Obiecana w reż. Jana Klaty, Dziady Zadary), doskonali aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu, od 2016 roku związani z nieformalną grupą Teatr Polski - w podziemiu / Polski Theatre in the underground. Autorem scenografii i muzyki jest Andrzej Dudek-Dürer, performer, autor grafik, kolaży, fotografii i filmów, kompozytor i muzyk.

reżyseria, opracowanie tekstu: Marzena Sadocha

scenografia, muzyka: Andrzej Dudek-Dürer

obsada: Janka Woźnicka, Edwin Petrykat

Próby otwarte / Work in progress: 29 i 30 stycznia 2018, godz. 18:00

Miejsce: galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46 a/301, Wrocław

Czas: ok 60 min

Producent/organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

Partner: Teatr Polski - w podziemiu / Polski Theatre in the underground

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Wstęp wolny za okazaniem wejściówek z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.

Wejściówki do odbioru w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS (Rynek-Ratusz 24, Wrocław) w dniach 24-30.01.18 od poniedziałku do piątku w godzinach między 9:00 a 17:00.