powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. W sobotę premiera "Skłodowska. Radium Girl"

Spektakl "Skłodowska. Radium Girl", poświęcony historii dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, wolności i respektowaniu praw kobiet; pokaże na swojej scenie Teatr WARSawy. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę.

Jak poinformowała PAP Agata Biziuk, reżyserka i autorka tekstu, sztuka jest tragikomiczną opowieścią o losach Marii Skłodowskiej-Curie, utrzymaną w "konwencji epizodycznej".

- Podążamy w niej za życiorysem Marii. Co ciekawe, każdy z członków zespołu wciela się w jej postać. Poszczególne etapy życia Marii podzielone są względem jej zmieniających się w tamtym czasie emocji, więc oczywiście mamy młodość, dojrzałość, małżeństwo z Piotrem, a później jej śmierć. Jest to jednak struktura patchworkowa, nielinearna - powiedziała po próbie medialnej spektaklu.

Według Biziuk, losy noblistki stanowią także pretekst do refleksji na temat współczesności, miejsca kobiety w świecie i naruszania prywatności osób publicznych. - Maria w pewnym momencie staje się ikoną, której używamy i to jest też jej dramat, ponieważ nie może się przed tym obronić. My trochę żonglujemy jej wizerunkiem, plotką na jej temat i anegdotą. Ten spektakl opowiada także o tym, jak z osoby z krwi i kości stajemy się legendą - powiedziała.

- Mam nadzieję, że widz dostrzeże, jak ciężki był żywot Marii w tamtych czasach i jak wiele przeszkód musiała pokonać, żeby dotrzeć tam, gdzie była - zaznaczyła reżyserka.

Przypomniała, że postać Skłodowskiej-Curie od dawna stanowi inspirację dla twórców filmowych i teatralnych. - Jej życiorysem można by obdarzyć wiele osób. Była osobą, która miała w życiu nieszczęśliwe i spełnione miłości, była matką nauki. Maria to jedna z nielicznych osób z nauki, która stała się rozpoznawalna. Jest ikoną Polski, która funkcjonuje nie tylko na płaszczyźnie naukowej, ale także kultury popularnej - podkreśliła reżyserka.

Na scenie wystąpią aktorzy z Teatru PAPAHEMA, założonego przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel.

Spektakl "Skłodowska. Radium Girl" został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.