powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Kraj. Retransmisja baletu "Dama kameliowa" z Teatru Bolszoj

Tragiczna miłość paryskiej kurtyzany w baletowej odsłonie w wykonaniu gwiazd moskiewskiego Teatru Bolszoj. "Dama kameliowa" w choreografii Johna Neumeiera, z muzyką Fryderyka Chopina, w kinach już 4 lutego.

nazywowkinach.pl - dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin - zaprasza na retransmisję baletu "Dama kameliowa" z Teatru Bolszoj w Moskwie. Dla polskich widzów, oprócz pełnej emocji tanecznej opowieści w wykonaniu najlepszych tancerzy świata, magnesem może być zaskakująco wykorzystana muzyka Fryderyka Chopina.

Historia kurtyzany Marii Duplessis, spisana w powieści "Dama kameliowa" przez Aleksandra Dumasa syna, stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego "La Traviata", niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera - jednego z największych choreografów XX wieku. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta także odnajduje w tym romansie prawdziwą miłość. Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę operową Giuseppe Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry'ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina, ponieważ uznał, że najlepiej oddają charakter opowieści, jej subtelność i tragizm jednocześnie.

W przeciwieństwie do Verdiego, Neumeier powraca do źródła - do powieści i sztuki teatralnej Aleksandra Dumasa syna, bardziej skomplikowanych w warstwie dramaturgicznej niż operowe libretto. Choreograf zastosował dwa interesujące, a nie często spotykane w baletach, zabiegi. Całą historię traktuje jako retrospekcję wydarzeń "opowiadaną" przez wspomnienia Armanda, który zwierza się ojcu po śmierci ukochanej, oraz za pomocą wspomnień samej Małgorzaty, zapisanych w pamiętniku. Drugim zabiegiem, bardzo wzbogacającym wizualną stronę spektaklu, jest wprowadzenie scen "teatru w teatrze". Bohaterowie baletu są pokazani podczas wizyty w teatrze na przedstawieniu baletowym - oglądają taneczne widowisko "Manon Lescaut".

Na prapremierze w 1978 roku w Stuttgarcie poruszającą kreację głównej bohaterki Małgorzaty Gautier stworzyła primabalerina Marcia Haydée, wskazując na lata wzorzec wykonania tej złożonej partii taneczno-aktorskiej. Po stuttgarckiej premierze balet rozpoczął tryumfalny pochód przez najważniejsze sceny świata trwający już 35 lat - niedawno zawitał do Moskwy. Premiera na historycznej scenie Teatru Bolszoj odbyła się w 2014 roku. Na wykonawczynię roli Małgorzaty John Neumeier wybrał Swietłanę Zacharową. Przed premierą mówił: "Zobaczyłem ją nagle w roli Małgorzaty Gautier. Przez dłuższy czas pracowaliśmy nad tą rolą, i to nie tylko w Moskwie, Swietłana odwiedzała mnie też w Hamburgu. Jestem zaskoczony tym, jak swobodnie potrafi wyrażać w tej roli własne emocje". Sama Swietłana Zacharowa była pod wielkim wrażeniem pracy z choreografem i roli, która jej powierzył: "John Neumeier tworzy szczególną wizję. () Wszystko jest przemyślane w najdrobniejszych nawet szczegółach: każde spojrzenie, każdy ruch głowy, każdy gest jest jak najbardziej znaczące". W kinowej retransmisji zobaczymy właśnie ją oraz, tańczącego gościnnie na scenie Bolszoj, Edwina Rewazowa, solistę Baletu Hamburskiego.

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów.

"The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

***

Fryderyk Chopin / John Neumeier

DIE KAMELIENDAME

DAMA KAMELIOWA

Balet w trzech aktach z prologiem (1978)

Premiera niniejszej inscenizacji na scenie Bolszoj: 20 marca 2014

Retransmisja przedstawienia zarejestrowanego na żywo w dniu 6 grudnia 2015

4 lutego 2018 | niedziela | 16:00 | REC

Obsada:

Swietłana Zacharowa jako Małgorzata Gautier, paryska kurtyzana

Edwin Rewazow jako Armand Duval

Anna Tichomirowa jako Manon Lescaut, postać z baletu

Siemion Czudin jako Des Grieux, postać z baletu

Kristina Kretowa jako Prudence Duvernoy

Michaił Łobuchin jako Gaston Rieux

Anna Antropowa jako Nanina, służąca Małgorzaty

Andriej Merkuriew jako Monsieur Duval, ojciec Armanda

Daria Chochłowa jako Olimpia, młoda kurtyzana

Aleksander Fadejeczew jako Książę

Wiaczesław Łopatin jako Hrabia N.

Władisław Kozłow, Artur Mkrtczjan, Apollinaryj Proskurin jako Wielbiciele Manon

Siergiej Zacharow, Jewgienij Sazonow, Iwan Semireczenskij jako Wielbiciele Małgorzaty

Irina Chaczatrian i Jurij Ostrowskij jako Para Małżeńska

Aleksiej Mielientjew - pianista na scenie

Soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj

--

Realizatorzy:

Paweł Sorokin dyrygent

John Neumeier choreografia

Jürgen Rose scenografia i kostiumy

Ralf Merkek światło

Piotr Czuchnow pianista

***

LISTA KIN I TERMINY POKAZÓW:

Bydgoszcz Multikino

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

Gdańsk Multikino

Gdynia Multikino

Katowice Kino Rialto

Kraków Multikino

Lublin Multikino

Łódź Multikino Silver Screen

Olsztyn Multikino

Ostrów Wielkopolski kino Komeda

Poznań Multikino Malta

Poznań Multikino Stary Browar

Przemyśl kino Centrum 3D

Szczecin Multikino

Warszawa Kino Praha

Warszawa Multikino Ursynów

Warszawa Multikino Złote Tarasy

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Zabrze Multikino

---

10 lutego

Tuchów kino Promień

18 lutego 

Limanowa Limanowski Dom Kultury

Łódź Łódzki Dom Kultury - kino Szpulka

Łuków kino Łuków

19 lutego 

Opole Lubelskie kino Opolanka

22 lutego

Złotoryja kino Aurum

28 lutego 

Gorlice kino Kolory

Lidzbark Warmiński kino Ignacy