powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spotkanie w ramach cyklu "Solidarność 2.0"

23 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie Biennale Warszawa odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Solidarność 2.0 czyli demokracja jako forma życia". Kuratorem projektu jest Jan Sowa. Gośćmi spotkania będą Joanna Pawluśkiewicz i Jakub Rok - zaangażowani w obronę Puszczy Białowieskiej.

Walka w obronie Puszczy Białowieskiej była jednym z najważniejszych wydarzeń społeczno-politycznych 2017 roku. Skupiła ona ludzi z najróżniejszych środowisk i doprowadziła do ogromnej mobilizacji aktywistyczno-obywatelskiej. O ile cele tej walki są powszechnie znane i były wielokrotnie omawiane przez media, o tyle mniej uwagi poświęca się stronie organizacyjnej całego przedsięwzięcia. W czasie spotkania przyglądniemy się temu właśnie formalno-organizacyjnemu aspektowi Obozu dla Puszczy, który zgodnie z opinią zaangażowanych w niego aktywistek i aktywistów był wielkim ćwiczeniem egalitarnej, demokratycznej samo-organizacji. Joanna Pawluśkiewicz i Jakub Rok podzielą się swoimi doświadczeniami z Obozu dla Puszczy, opowiadając o strategiach i wyzwaniach skutecznego, grupowego działania.

Otwarte spotkanie Obóz dla Puszczy jako samozorganizowane przedsięwzięcie demokratyczne rozpocznie się o godzinie 18.00 w nowej siedzibie instytucji przy ulicy Mokotowskiej 29a (wejście przez podwórze od ulicy Marszałkowskiej). Spotkanie wpisuje się w program cyklu Solidarność 2.0, w ramach którego odbywa się szereg spotkań i wykładów. Kolejne, po wtorkowym poświęconym obronie Puszczy, zaplanowane jest na 6 lutego. Tego dnia Biennale Warszawa zaprasza na otwarty wykład Kuby Szredera (ASP Warszawa) Z dołu, z góry i na wskroś. Artystyczne instytucje dóbr wspólnych. Udział w spotkaniach i wykładach jest bezpłatny.

Joanna Pawluśkiewicz - reżyserka, pisarka, aktywistka. Pochodzi z Krakowa. Studiowała filmoznawstwo i skończyła Szkołę Wajdy. W latach 90. była producentką i realizatorką: "Halogra!my" z Kubą Wojewódzkim i Łucją Kryńską oraz pierwszego programu o muzyce techno z Jackiem i Maciejem Sienkiewiczami. Koordynowała Krakowski Festiwal Filmowy. Autorka powieści Pani na domkach. Była współzałożycielką klubu Bomba w Krakowie oraz scenarzystką seriali, m.in. Bez tajemnic, Usta usta i Pakt. Współzałożycielka Klubu Komediowego w Warszawie, w którym występuje. Współtworzy Obóz dla Puszczy.

Jakub Rok - aktywista, badacz, absolwent ochrony środowiska i geografii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego oraz gospodarki przestrzennej w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych. Od 2010 r. jest pracownikiem EUROREG-u. Uczestniczył w realizacji szeregu projektów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym zlecanych m.in. przez Bank Światowy, Agendę ONZ ds. Rozwoju (UNDP), Komisję Europejską, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Narodowe Centrum Nauki, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Prowadził badania w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Brał udział w konferencjach międzynarodowych m.in. w Polsce, Islandii, Hiszpanii, Niemczech i Turcji. Współtworzy Obóz dla Puszczy.

Biennale Warszawa to nowa formuła Teatru "Scena Prezentacje" - instytucji kultury Miasta Stołecznego Warszawy, wprowadzająca model działania charakterystyczny dla instytucji publicznej nowego typu, łączącej działalność badawczą, aktywistyczną i artystyczną. Dyrektorem instytucji w październiku 2017 roku został Paweł Wodziński, a jego zastępcą Bartosz Frąckowiak. Zespół merytoryczny tworzą, m.in. Jan Sowa, Piotr Grzymisławski, Anna Galas-Kosil, Kacper Pobłocki, Edwin Bendyk, Przemysław Wielgosz, Joanna Krakowska, Agata Siwiak.

***

23.01 g. 18.00 | Obóz dla Puszczy jako samozorganizowane przedsięwzięcie demokratyczne. Spotkanie z Joanną Pawluśkiewicz i Jakubem Rokiem - aktywistami zaangażowanymi w obronę Puszczy Białowieskiej

30.01 g. 18.00 | Wykład Jana Sowy - Demokracja we wspólnotach plemiennych

06.02 g. 18.00 | Wykład Kuby Szredera (ASP Warszawa) - Z dołu, z góry i na wskroś. Artystyczne instytucje dóbr wspólnych

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.biennalewarszawa.pl