powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Festiwal Scenografii i Kostiumów od środy

Spektakle teatralne, wystawy, spotkania z artystami złożą się na program Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie", który rozpocznie się w środę w Lublinie. Najlepsi scenografowie i twórcy kostiumów otrzymają nagrody - "Złote Kieszenie".

- Chcemy zwrócić uwagę na rolę scenografa w teatrze, żeby podnieść wartość i znaczenie tej grupy osób, które mają wpływ na odczytanie spektaklu, na przeżywanie emocji. Po to jest ten festiwal - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Mądzik.

Podkreślił, że zwykle spektakl teatralny zwraca na siebie uwagę poprzez osobę jego reżysera czy grę aktorską, ale na zainteresowanie nim widzów ma wpływ także scenografia, "obraz, który się przed widzem jawi". - Tradycja scenografii, sięgając daleko, do Stanisława Wyspiańskiego, jest w polskim teatrze czymś zasadniczym i istotnym. Ta konfrontacja czy symbioza obrazu z resztą, z tym, co się dzieje na scenie, jest bardzo ważna - dodał Mądzik.

Festiwal odbywać się będzie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie po raz drugi. Wydarzenia dotyczące teatru i sztuk wizualnych, zaplanowano na całą pierwszą połowę 2018 roku - od stycznia do czerwca.

Impreza rozpocznie w środę 24 stycznia pokaz spektaklu pt. "Gorset" w reżyserii Mądzika. Jak zapowiada reżyser, będzie to "bezsłowny pokaz, zintegrowany z muzyką", który dotykać ma problemów "konfrontacji presji z wolnością." - Gorset jest czymś, co ochrania, ale i zniewala. Często ubieramy się w jego kostium, by stworzyć iluzję kogoś, kim pragniemy być - mówi o spektaklu Mądzik.

Główną częścią Festiwalu "Scena w Budowie" jest konkurs na najlepszą scenografię i kostiumy teatralne. W tegorocznej edycji festiwalu do konkursu zgłoszono siedem przedstawień - rekomendowanych przez krytyków teatralnych - powstałych w różnych teatrach, w ostatnim czasie, gdzie szczególną rolę pełni scenografia i kostium. Dwa z nich pokazane będą w Lublinie podczas festiwalu: w lutym "Malowany ptak", w reż. Mai Kleczewskiej, ze scenografią Wojciecha Pusia, Marcina Chlandy i kostiumami Konrada Parola (Teatr Żydowski w Warszawie i Teatr Polski w Poznaniu); a w marcu "Chłopi" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, ze scenografią Krzysztofa Garbaczewskiego i Jana Strumiłło oraz kostiumami Sławomira Blaszewskiego (Teatr Powszechny w Warszawie).

Gala finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody - "Złote Kieszenie" - dla najlepszych scenografów i twórców kostiumów, odbędzie się 21 kwietnia. Przedstawienia oceniać będzie jury w składzie: Dominika Łarionow, Marcin Mroszczak, Małgorzata Szczęśniak i Elżbieta Wernio.

Podczas festiwalu pokazany zostanie także spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie pt. "Księgi Jakubowe", zrealizowany na podstawie powieści Olgi Tokarczuk, w reż. Eweliny Marciniak. Autorka scenografii i kostiumów do tego przedstawienia Katarzyna Borkowska w konkursie podczas poprzedniej edycji festiwalu "Scena w Budowie" otrzymała nagrodę główną - Grand Prix "Złota Kieszeń".

W Lublinie zaprezentują się wybitni scenografowie, a także debiutujący artyści. Od 20 kwietnia do 30 czerwca można będzie oglądać wystawy najlepszych kostiumów z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Będą też prezentowane prace - kostiumy, scenografie, makiety - studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Na przełom kwietnia i czerwca zaplanowana jest także wystawa elementów scenografii do filmu "Kingsajz" (1987) w reż. Juliusza Machulskiego. Autor tej scenografii Janusz Sosnowski otrzymał za nią nagrody na festiwalach filmowych w Gdyni i Brukseli.