powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Podziemie wyróżnione przez Włochów

Redaktorzy włoskiego portalu Altre Velocita umieścili Teatr Polski - w podziemiu / Polski Theatre in the Underground wśród ośmiu teatralnych "zestawów do przetrwania" ("surrvival kit") w roku 2018.

Założony w roku 2005 portal to - jak można przeczytać na ich stronie - "[...] grupa obserwatorów i krytyków sztuk performatywnych, zaangażowanych w budowanie relacji między sztuką i współczesnym społeczeństwem, w obserwowanie praktyk teatralnych i tanecznych, nowych artystów i kontekstu międzynarodowego".

Tradycyjnie publikowane "zestawy do przetrwania", w tym roku mają szczególne zadanie: "[...] chcielibyśmy z całą mocą powrócić do przyszłości i przedstawić wydarzenia, projekty, osoby, książki, które dzisiaj ułatwiają nam wgląd w bardzo mroczne jutro. [...] Nasz mały "zestaw do przetrwania" pomoże oczyścić spojrzenie, dostrzec znaki przyszłości pochodzące z małych teatralnych dramatów, oddając hołd zawsze wielkiemu Artaudowi. Jest okrutny, okrutniejszy. Również dlatego, że tak trudno wydobyć się z kolein, z utartych dróg przejechanych tysiąc razy. Spróbujemy. Szczęśliwego 2018!".

Podziemie znalazło się wśród tych ścieżek na 2018 rok z takim uzasadnieniem: "Na początku był to po prostu fanpage na Facebooku, który połączył niezadowolenie widzów i artystów z Teatru Polskiego we Wrocławiu związane z nowym dyrektorem, postacią bliską skrajnie prawicowej partii, która rządzi dziś Polską. Potem ewoluował w uliczny protest, ruch prawdziwie alternatywny, który przygotowywał performanse i wydarzenia jako front oporu wobec represyjnej polityki rządu. Dla nas to symbol pokazujący, jak możemy "stworzyć sieć" i jednocześnie budować trwałe, zakorzenione i artystyczne wspólnoty oporu".