powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Kościuszko. Ostatnia bitwa" w Nowym

W Teatrze Nowym trwają intensywne próby do spektaklu w reż. Iwony Siekierzyńskiej. Premiera 26 stycznia w Małej Sali.

"Gdyby Tadeusz Kościuszko mógł czytać dzisiejsze komiksy albo oglądać współczesne filmy o superbohaterach w rodzaju Batmana, Supermana czy innego obdarzonego nadnaturalnymi cechami herosa miałby pełne prawo nie odczuwać specjalnych kompleksów. Co prawda nie dysponował nadnaturalną mocą, nie przenikał przez ściany, nie latał o własnych siłach, nie podnosił jedną ręką kilkutonowych głazów, ale nad Supermanami i Batmanami miał jedną, niezaprzeczalną przewagę - w przeciwieństwie do nich istniał naprawdę i mimo to... był superbohaterem" - tak o bohaterze swojej sztuki "Kościuszko. Ostatnia bitwa" mówi Radosław Paczocha.

W rolę Tadeusza Kościuszki wcieli się Adam Kupaj. W obsadzie znaleźli się także Wojciech Bartoszek, Łukasz Gosławski, Wojciech Oleksiewicz i Kacper Gaduła-Zawratyński. Scenografię przygotowuje Izabela Stronias, za muzykę odpowiada Marzena Majcher.

Spektakl realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Dofinansowano ze środków: Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra", Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.