Gniezno. Jutro premiera "Szajby" u Fredry

13 stycznia w Teatrze Fredry premiera "Szajby" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Satyryczną i absurdalną political fiction o Polsce i Polakach reżyseruje Marcin Liber.

Reżyser znany jest ze swych realizacji m.in. w Narodowym Starym Teatrze i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Gnieźnieński teatr 13 stycznia 2018 o g. 19:00 zaprezentuje nową wersję powstałej w 2006 r. sztuki, po którą sięgnął m.in. Jan Klata inscenizując ją we wrocławskim Teatrze Polskim w roku 2009. Będzie to historia dożywotniego premiera Polski, Mistera Ble i jego zabójczej miłości do Ojczyzny, tworzenia nowej polityki historycznej, wreszcie walki z terrorystami z Kujaw, chcącymi zetrzeć Polskę z mapy.

Szajba - to słowo bardzo określa charakter naszego polskiego funkcjonowania - mówi Sikorska-Miszczuk. My, jako kraj, nie mamy problemów, jak inne kraje - my mamy obsesje, kompulsje, zwariowania - my mamy szajby. Dlatego tak trudno jest nam funkcjonować racjonalnie i racjonalnie rozwiązywać konflikty - dodaje. Dlatego "Szajba", utrzymana w konwencji surrealistycznej tragikomedii, jest kompilacją dowcipnych, nonsensownych anegdot, narodowych stereotypów i aluzji do medialnych postaci. Tekst, napisany niezwykle żywym, wyszukanym językiem zaskakuje ilością zręcznych zabaw z brutalną rzeczywistością i współczesną nowomową. A groteskowa retoryka spektaklu pozwala rozliczyć się z polską historią i podziałami między Polakami.

Scenografia jest dziełem Mirka Kaczmarka, kostiumy zaprojektowała Monika Ulańska/Grupa MIXER a muzykę skomponował Filip Kaniecki. Na scenie zobaczymy występujących gościnnie: Michała Opalińskiego i Katarzynę Strączek - wieloletnich aktorów wrocławskiego Teatru Polskiego, teraz związanych z Teatrem Polskim - w Podziemiu, powracającego na naszą scenę już po raz czwarty Sebastiana Perdka scenicznie debiutującego w gnieźnieńskim "Moście nad doliną" w reż. J. Grabowieckiej, a także Pawła Paczesnego, aktora na co dzień związanego z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi oraz aktorów Teatru Fredry: Martynę Rozwadowską, Pawła Dobka, Wojciecha Kalinowskiego, Rolanda Nowaka, Jana Niemczyka i Wojciecha Siedleckiego. Na scenie obok aktorów wystąpi Akademia Młodego Muzyka z Gniezna pod kierunkiem Natalii Braciszewskiej-Kijak.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego