powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Według Agafii" schodzi z afisza Teatru Jaracza

Po ponad ośmiu latach grania z repertuaru Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi znika spektakl "Według Agafii" w reż. Agaty Dudy-Gracz. Po raz ostatni widzowie będą go mogli obejrzeć w środę 17 stycznia. Przedstawienie będzie zagrane po raz 78.

Jak przypomina Anna Królikowska z Teatru im. Jaracza, premiera spektaklu, który powstał na motywach "Ożenku" Mikołaja Gogola, odbyła się 12 grudnia 2009 roku. Stał się jednym z najbardziej popularnych przedstawień w repertuarze łódzkiej sceny. Docenili je również krytycy. Złote Maski w sezonie 2009/2010 odebrały Agata Duda-Gracz: za reżyserię i scenografię, i najlepsza aktorka tamtego sezonu: Milena Lisiecka, tytułowa Agafia.

Zdaniem krytyków twórcom spektaklu nie zabrakło "odwagi, talentu, szczerości i poczucia humoru". Według nich Duda-Gracz zrobiła spektakl, który "wywrócił do góry nogami przyzwyczajenia estetyczne i wprowadził na zupełnie nowy poziom odbioru; jest śmiesznie i strasznie". Reżyserka bawi kiczem, epatuje tandetą popkultury i zaskakuje szalonymi pomysłami scenograficznymi. Ale jest i drugie dno - gorzka prawda o tym, że miłość bywa najgorszą z chorób, a samotni jesteśmy wszyscy.

Twórcy przedstawienia przypominają, że sztuka Gogola od ponad 150 lat należy do żelaznego repertuaru i grana jest na światowych scenach. Niegdyś satyra na nieudaczników bezskutecznie aspirujących do zmiany pozycji społecznej dzięki korzystnemu małżeństwu, dziś - ich zdaniem - stała się obrazem pokolenia singli stęsknionych za stabilizacją, ale jednocześnie nie w pełni zdecydowanych na zmianę status quo.

W łódzkim spektaklu występują: Milena Lisiecka, Sambor Czarnota, Marek Kałużyński, Robert Latusek, Tomasz Schuchardt, Marek Nędza, Michał Staszczyk, Mariusz Witkowski.

Agata Duda-Gracz jest reżyserem i scenografem; ukończyła reżyserię na krakowskiej PWST. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli w teatrach dramatycznych i operowych w m.in. Zakopanem, Krakowie, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Kaliszu, Warszawie i Łodzi.