powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Teatr Mumerus w piwnicy Zależnego

Teatr Mumerus inauguruje rok 2018 pokazami: "Pieśni gminnej" w wersji piwnicznej (21 stycznia) i "To nie są drzwi. Kodycyl fotografji" (22 stycznia). Obydwa pokazy odbędą się w Teatrze Zależnym PK, Kraków, ul. Kanonicza 1.

Pieśń gminna

Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń Gminną.

W owej historii zbrodni na równi wybrzmiewają lwowska bałaka, gwara warszawska czy rzeszowska pieśń ludowa. Przeplatające się miejskie legendy i wiejskie pogłoski, spajają fragmenty Mickiewiczowskich ballad. Zestawienie tych - zdawać by się mogło - tak różnorodnych opowieści, ukazuje ich koherencję i wspólną genezę. To pieśń wędrownego lirnika, z ust którego wypływa historia niesiona od wsi do wsi lub od ulicy do ulicy. W przedstawianych w Pieśni Gminnej utworach, skleconych niekiedy koślawo, częstochowskimi rymami, innym razem buchających barokowym dramatyzmem, wciąż pobrzmiewa echo pragnienia uwiecznienia słowem i pieśnią różnych - czasem niecnych - czynów.

Zapraszamy Cię, widzu i podglądaczu, słuchaczu, do piwnicy Teatru Zależnego, gdzie diabeł staje się spowiednikiem, rewolwer aniołem, a ulicznica - liryczną bajarką.

"Teatr Mumerus i Zespół Strojone przeniósł widzów w świat okrutny i wulgarny, ale poetycka reżyseria, świetne aktorstwo, czysty wokal zaczarowały nas bo nie było tu zbędnych gadżetów scenograficznych, wszechobecnej golizny, jupiterów mikroportów itp." (portal Muzyczny Kraków)

**

TO NIE SĄ DRZWI

Kodycyl fotografji.

"Półtora roku pracy z przerwami. Misterna robota kostiumowa, aktorskie zgranie. To wszystko składa się na kolejny nieoczywisty świat, do którego zaprasza nas Teatr Mumerus. Surrealizm spektaklu "To nie są drzwi. Kodycyl fotografji" w reż. niezawodnego Wiesława Hołdysa wciąga nas - nawet, jeśli do końca tego nie rozumiemy, to chcemy tam być." Joanna Marcinkowska/ Dziennik Teatralny

W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego "Marsz", 94 słowa z monologu Tadeusza Boya- Żeleńskiego "Uwiedziona" oraz po jednym zdaniu z wiersza jeżego jankowskiego "tram wpopszek ulicy" i powieści Stefana Żeromskiego "Dzieje grzechu".

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

*

Rezerwacja biletów: mumerus@poczta.onet.pl

Bilety: 20 zł ulgowy, 25 zł normalny

Od stycznia 2018 będzie można również nabyć bilety do Teatru Mumerus przez internet za pośrednictwem portalu e-wejsciowki.pl (https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-mumerus,871#)