powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Prawie 1,5 mln zł z budżetu miasta na produkcje filmowe

Prawie 1,5 mln zł na wsparcie produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przeznaczyło w tym roku miasto Łódź. Łódzki Fundusz Filmowy, z którego w ciągu 10 lat dofinansowano prawie 70 filmów, rozpoczął właśnie nabór wniosków do konkursu.

- Wysokość tegorocznego Łódzkiego Funduszu Filmowego, na który składają się wyłącznie środki z budżetu miasta, jest rekordowa i wynosi dokładnie 1,489 tys. zł. W ubiegłym roku do podziału mieliśmy 1,2 mln zł powiedziała Monika Głowacka, szefowa Łódź Film Commission, który jest operatorem Funduszu.

- Ważne jest także to, że kolejnych dwóch latach mamy zarezerwowane po 1,4 mln zł rocznie z miejskiej kasy. Pod względem wysokości puli pieniędzy do podziału - na tle dwunastu regionalnych funduszy działających w całym kraju - jesteśmy w ścisłej czołówce i dorównuje nam chyba tylko Mazowiecki Fundusz Filmowy - podkreśliła.

Tegoroczny nabór wniosków do Łódzkiego Funduszu Filmowego, który jest najstarszym w Polsce konkursem na wsparcie produkcji filmowej, będzie jedenastym z kolei. O dofinansowanie mogą ubiegać się realizatorzy filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które tematycznie bądź realizacyjnie związane są z Łodzią i regionem łódzkim.

Początkowo fundusz funkcjonował w strukturach magistratu, jednak od 2015 roku prowadzony jest przez EC1 Łódź-Miasto Kultury i funkcjonuje na zasadach koproducenckich, a także - jako jedyny fundusz filmowy w Polsce - umożliwia aplikowane producentom, których projekty powiązane są z regionem tylko poprzez prace postprodukcyjne.

Dotychczas wsparcie finansowe Łódzkiego Funduszu Filmowego uzyskało blisko 70 produkcji filmowych; najbardziej znane wśród nich to nagrodzona Oscarem "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland, ostatni film wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę "Powidoki", a także "Pomiędzy słowami" w reż. Urszuli Antoniak czy najnowszy film Pawlikowskiego - "Zimna wojna".

Poza filmami fabularnymi beneficjentami Łódzkiego Funduszu Filmowego były również liczne produkcje dokumentalne, m.in. "Kontrapunkt" Andrzeja Papuzińskiego, "Ślady" Roberta Glińskiego, "Pierwszy Polak na Marsie" Agnieszki Elbanowskiej, "Koniec świata" Moniki Pawluczuk czy "Wariacja na wiolonczelę solo" Aleksandry Rek, a także filmy animowane - "Danny Boy" Marka Skrobeckiego, "Czarnoksiężnik z krainy U.S." Balbiny Bruszewskiej i serial dla dzieci "Pamiętniki Florki".

Łącznie na dofinansowanie produkcji filmowych w ramach dziesięciu lat działalności ŁFF miasto Łódź wydało 8 mln zł.