powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Wkrótce premiera w Starym Teatrze

20 stycznia na Nowej Scenie odbędzie się premiera "Domu Bernardy A." Federico Garcii Lorki w reż. Alejandro Radawskiego, a 21 stycznia spotkanie towarzyszące premierze z udziałem Rubi Birden - tłumaczki najnowszego przekładu "Domu Bernardy Alba" F.G. Lorki oraz wybitnych znawców teatru i dramatu hiszpańskiego.

"Dom Bernardy Alba" napisany przez Lorkę tuż przed śmiercią - poeta zamordowany został w sierpniu 1936 roku, w miesiąc po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii - od momentu prapremiery uważany był za symbol myśli antyfrankistowskiej. Dramat, przewieziony w rękopisie do Argentyny, wystawiony został po raz pierwszy w 1945 roku w Buenos Aires w teatrze Avenida. W mrocznej historii zniewolenia córek przez despotyczną matkę, Federico Garcia Lorca (1898-1936) w mistrzowski sposób połączył tradycję z awangardą, wpływy tragedii klasycznej - z symboliką modernizmu, typową dla hiszpańskiego Pokolenia 27 (Generación del 27). W Starym Teatrze dramat wystawiany był dwukrotnie (w 1956 i 1991 roku), obecną inscenizację we własnej adaptacji i nowym tłumaczeniu Rubi Birden przygotowuje Alejandro Radawski, polsko-argentyński reżyser i dramaturg.

Poprzez tę sztukę staram się pokazać życie ofiar ucisku, spełniających absurdalne, wynikające z systemu patriarchalnego, archaiczne rozkazy rodziny. Ujawnia ona przemoc, stosowaną wobec kobiet, pozbawionych głosu i praw, traktowanych jako przedmiot na sprzedaż i narzędzie reprodukcji. Lorca pokazuje opresję, jakiej poddawane są członkinie rodziny, ale myślę, że można to bezpośrednio przełożyć na inne środowiska, na całe społeczeństwa i kraje. To problem uniwersalny, z którym pragnę się zmierzyć.

**

Alejandro Radawski

Alejandro Radawski to reżyser i dramaturg argentyński polskiego pochodzenia. W Teatro Tadron w Buenos Aires zrealizował swoją adaptację "Ferdydurke" Gombrowicza oraz "Smugę cienia" według Conrada we współpracy z Ambasadą Polską. Prowadzi warsztaty dramaturgiczne i teatralne w Buenos Aires i w Rzymie. Nagrodzony stypendiami przez Hiszpańską Akademię Królewską (2013), Fundusz Wyszehradzki (2015) i Narodowy Fundusz Sztuki w Argentynie (2016).

**

21 stycznia 2018, godz. 14.00, Strefa BE Jagiellońska 5

ZBLIŻENIA w teatrze Federico Garcii Lorki

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na spotkanie towarzyszące premierze "Domu Bernardy A." w reż. Alejandro Radawskiego z udziałem Rubi Birden - tłumaczki najnowszego przekładu Domu Bernardy Alba F.G. Lorki oraz wybitnych znawców teatru i dramatu hiszpańskiego. Spotkanie prowadzone przez poetę i literaturoznawcę Xaviera Farré Vidala będzie dotyczyło twórczości Lorki w kontekście zawirowań politycznych w Hiszpanii lat 30. oraz współczesnej recepcji jego dzieła w polskim kontekście.

Wprowadzenie: Daria Będkowska

W cyklu "Zbliżenia"odbywają się spotkania, prezentacje oraz wykłady dotyczące przygotowywanych premier, ich twórców, a także zjawisk i tematów, które podejmują. Celem cyklu jest pobudzenie zainteresowania spektaklami włączanymi do bieżącego repertuaru oraz poszerzenie narzędzi ich odbioru.