powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Państwo versus Kościół - spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na spotkanie z ks. Adamem Bonieckim w dniu 17 stycznia 2018 roku, po spektaklu "Bolesław Śmiały" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Pawła Świątka.

Spektakl rozpoczyna się o godz. 19:00, spotkanie odbędzie się po jego zakończeniu, około godz. 20.30, pierwszeństwo udziału w spotkaniu mają widzowie spektaklu.

W Polsce napięcie między polityką a kościołem od zawsze było obecne, jednak rzadko bywało ujawnione równie mocno, a jednocześnie równie poetycko, jak w dramacie "Bolesław Śmiały" Stanisława Wyspiańskiego na przykładzie konfrontacji biskupa Stanisława i króla Bolesława Śmiałego. Zarówno król jak i biskup posiadali duży wpływ na obraz państwa polskiego - zarówno społeczny, jak i polityczny. Ich konflikt oparty na wzajemnej niechęci doprowadził do ponad stuletniej utraty korony.

"Bolesław Śmiały" to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile. Buta i pycha władzy pobudza do rozmowy na aktualne tematy. Czy kościół powinien wpływać na państwo? Do czego ten wpływ prowadzi? Czy prawo moralne może stać ponad prawem świeckim i zasadami życia publicznego?

Na te i inne tematy z księdzem Adamem Bonieckim, prezbiterem zakonu Marianów, byłym redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" porozmawia Paweł Świątek, reżyser przedstawienia o królu Bolesławie Śmiałym.