powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Krakowski Salon Poezji w Teatrze Nowym

Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Tym razem tematem będzie poezja i tłumaczenia Jerzego Jarniewicza.

Czytać będą: Maria Gładkowska i Kamila Salwerowicz - aktorki Teatru Nowego w Łodzi oraz Bronisław Wrocławski - aktor Teatru Jaracza w Łodzi. Oprawę muzyczną zapewnią: Paweł Miętus (trąbka), Szymon Szyszko (fortepian) - Akademia Muzyczna w Łodzi. Rozmowę z Jerzym Jarniewiczem poprowadzi Justyna Sobolewska z Polityki.

14 stycznia / godz. 12:30 / Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / Mała Sala / ul. Zachodnia 93

Jerzy Jarniewicz (ur. 1958) - poeta, tłumacz, krytyk literacki. Wykłada literaturę angielską na Uniwersytecie Łódzkim. Jest członkiem zespołu redakcyjnego "Literatury na Świecie". Autor dwunastu książek krytycznoliterackich, m.in. Heaney. Wiersze pod dotyk (2011), Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim (2012), oraz All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury (2016). Opublikował trzynaście zbiorów wierszy, ostatnio Woda na Marsie (2015) i Puste noce (2017). Nominowany do nagród literackich Nike (2008), Silesius (2013, 2016) i Orfeusz (2013). Uhonorowany Nagrodą Miasta Łodzi. Przekładał Jamesa Joyce'a, Philipa Rotha, Johna Banville'a, Raymonda Carvera, Edmunda White'a, i wielu innych. Opracował także antologie Sześć poetek irlandzkich (2012) oraz Poetki z wysp (2015, z Magdą Heydel). Mieszka w Łodzi.

Spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi odbywają się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę, o godzinie 12:30. W Salonie spotykają się zarówno aktorzy Teatru Nowego jak i innych łódzkich teatrów oraz, gościnnie, wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszy muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Łódzki Salon gości w różnych miejscach, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Muzycznej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Radiu Łódź, które zadeklarowało retransmisje Salonu na antenie w niedzielne wieczory po spotkaniach oraz następujące poniedziałki.

W trakcie spotkania można będzie kupić w specjalnej cenie książkę Jerzego Jarniewicza Puste noce. Projekt współorganizowany jest przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Bilety w cenie 5 zł dostępne w kasie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93).