powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podsumowanie 2017 roku w Białostockim Teatrze Lalek

Wydaje się, że podsumowanie roku nie powinno być rzeczą trudną. Większość z nas z końcem grudnia analizuje, które plany udało mu się zrealizować wciągu ostatnich 12 miesięcy, jakie odniósł sukcesy, gdzie popełnił błędy. Podobnie jest z instytucjami kultury. Robimy podsumowania roku, nierzadko by się pochwalić, zreflektować, z przytupem zakończyć rok czy też otworzyć nowy rozdział w działalności.

Podsumowania niosą jednak ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Chcąc wyłuskać z pamięci to, co było najważniejsze w mijającym roku, zachwycając się spektakularnymi wydarzeniami, niestety jesteśmy narażeni na ryzyko przeoczenia rzeczy istotnych, ale nie aż tak widowiskowych czy o szerokim wydźwięku medialnym. Dlatego wszystkich sympatyków BTL odsyłamy do lektury "Opisu działalności merytorycznej Białostockiego Teatru Lalek w 2017 roku" (Podsumowanie roku 2017), który znajduje się w Aktualnościach na stronie internetowej Teatru www.btl.bialystok.pl.

Poniżej zaś próba opowiedzenia w telegraficznym skrócie, co wydarzyło się w 2017 roku w BTL.

Mijający rok był czasem premier, festiwali oraz licznych podróży Teatru, podczas których nasi artyści i spektakle zostali obsypani przez deszcz nagród i wyróżnień - nie tylko polskich, ale też zagranicznych.

Pierwszą premierą w 2017 r. był spektakl "Cień" w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego - bardzo aktualna historia o kondycji człowieka i poczuciu własnej godności, oparta o dramat Eugeniusza Szwarca napisany na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Kolejną premierową propozycją był "Faust 5000" w reżyserii Tomasza Mana - spektakl muzyczny, w którym publiczność z "przymrużeniem oka" podgląda zmagania twórcy-pisarza z jego nieokiełznanym natchnieniem. Sezon teatralny 2016/2017 zakończyliśmy premierowym pokazem pełnej humoru, ciepła i mądrości "Bajki o rybaku i rybce" w reżyserii Igora Kazakova (Białoruś). W październiku odbyła się premiera poetyckiego spektaklu "Nauka latania" w reż. Joanny Gerigk, opowiadającego o marzeniach i sile potrzebnej do ich spełnienia. Kolejną premierą - także o marzeniach, tym razem skierowaną do młodszych odbiorców - jest spektakl "Ach, jak cudowna jest Panama" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. 2017 r. to też premiera spektaklu "Puszczańskie opowieści" - muzycznej koprodukcji, która powstała ze współpracy grupy teatralnej Kooperacja Flug oraz Białostockiego Teatru Lalek. Zwieńczeniem ponad dwuletniego polsko-litewskiego projektu "Deus Ex Machina" była premiera spektaklu "Ony" w reżyserii Agn Sunklodait i Jacka Malinowskiego. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja tekstu Marty Guśniowskiej została bardzo życzliwie przyjęta przez międzynarodową publiczność i media.

W podsumowaniu mijającego roku nie można nie wspomnieć o drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". W ramach imprezy odbyło się 25 prezentacji spektakli z kraju i ze świata, debata na temat awangardy w teatrze lalek, koncert muzyki ambientowej oraz cykl warsztatów pisania recenzji teatralnych. Zainteresowanie Festiwalem, którego ideą jest przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci, było ogromne. "(...) Druga odsłona festiwalu "Metamorfozy Lalek" z góry była skazana na sukces. Bezpłatne wejściówki rozeszły się, jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, a pokazywane na trzech scenach spektakle zaskakiwały różnorodnością i oryginalnością. Jedne porażały pięknem scenografii, inne niemal bez słów potrafiły rozbawić publiczność do łez. Kiedy aktorzy grali w języku polskim, jak choćby w białostockim "Kandydzie" czy poznańskim "Molierze" - okazywało się, że teatr lalek może opowiadać o współczesnym świecie nie wychodząc z kostiumów. Wiele przedstawień kończyły prawdziwe huragany braw. (...)" ["Kurier Poranny", Magazyn "Magnes", 29.06.2017 r.]

Rok 2017 to także nowe wyzwania inwestycyjne. W mijającym roku udało nam się zakończyć pierwszy etap modernizacji małej sceny BTL, obejmujący m.in. wymianę widowni i podłogi oraz dostawę kratownicy i systemu kulis. Zapoczątkowano w ten sposób działania mające na celu zwiększenie komfortu widzów oraz artystów występujących na małej scenie BTL.

2017 ROK W BIAŁOSTOCKIM TEATRZE LALEK W LICZBACH

Liczby, które podsumowują 2017 rok, są dla Białostockiego Teatru Lalek budujące:

zagrano 37 tytułów z bieżącego repertuaru BTL podczas 545 pokazów spektakli, które obejrzało ponad 55.500 widzów,

7 premier (w tym 5 dla dzieci i młodzieży oraz 2 dla widzów dorosłych),

2 edycja Festiwalu METAMORFOZY LALEK, w którym uczestniczyło blisko 3.800 osób,

międzynarodowy projekt "DEUS EX MACHINA", w którym udział wzięło ponad 6.300 osób,

16 nagród i wyróżnień (indywidualnych i zespołowych),

18 wyjazdów, podczas których zaprezentowano 9 spektakli z bieżącego repertuaru BTL w kraju i za granicą,

8 projektów wystawienniczych w ramach Galerii BTL,

kolejne wydawnictwo - "Nasz BTL. Od kulis",

około 2.100 uczestników działań edukacyjnych (w tym: 10 warsztatów plastyczno-teatralnych, 10 czytań bajek Marty Guśniowskiej, 9 lekcji teatralnych),

prawie 5.500 odwiedzających Piwnicę Lalek,

dziesiątki wydarzeń i podmiotów, z którymi nawiązano współpracę w ramach działalności teatralnej i szeroko pojętej kultury.

Wszystkim widzom i sympatykom Białostockiego Teatru Lalek dziękujemy za ten wspólny, bardzo udany rok! Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy!

Na spektakle w nowym, 2017 roku, zapraszamy od 4 stycznia.

Białostocki Teatr Lalek