powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "7 pieśni o awangardzie" w Komunie// Warszawa

Komuna// Warszawa i Instytut Teatralny zapraszają na pokazy spektaklu "7 pieśni o awangardzie", będącego powrotem do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20.

To elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

13 i 14 stycznia, godz. 19.00

Lubelska 30/32, wejście od wewnętrznego podwórka

Bilety: 20 zł do kupienia na ewejściówki: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/komuna-warszawa,641

Premiera "Siedmiu pieśni..." powstała w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA

***

W "Siedmiu pieśniach o awangardzie" artyści Komuny// Warszawa dokonają symbolicznej rekonstrukcji teatralnych scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee teatralnej awangardy tamtych lat - także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.

Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się KU PRZYSZŁOŚCI.

- Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? - zastanawiają się twórcy.

Sztuka.

Która nie jest oddzielona od praktyki życiowej.

Lecz się w niej zawiera.

Traci wraz z dystansem.

Do praktyki życiowej.

Zdolność do krytykowania tej praktyki.

Teatr powinien zostać w teatrze.

Miejscem sztuki jest galeria.

Życie jest na zewnątrz.

I wtedy mogą siebie sobie opowiadać.

Bez naiwnej wiary w podbijanie nowych terytoriów.

Opowiadać wyobrażenia przyszłości.

Albo przestrzegać neofitów naukami przeszłości.

"Siedem pieśni o awangardzie" to jedno z dwóch wydarzeń artystycznych (drugim jest projekt "Ave. Działanie na kroki, megafony, flagi, okrzyki i race" Roberta Rumasa), towarzyszących międzynarodowej konferencji "Przestrzenie Awangardy / Spaces of the Avant-garde" w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA.

W trwający przez cały rok 2017 projekt badawczy zaangażowani są zarówno teoretycy jak i artyści poszerzający tradycyjną ścieżkę badań akademickich o działania artystyczne inspirowane awangardowymi praktykami I połowy XX wieku.

koprodukcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Spektakl powstał w ramach międzynarodowego projektu pt. "Odzyskana Awangarda / Reclaimed-Avant-garde".