powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Florencja. Opera Pucciniego w tańcu

Trwają przygotowania do realizacji opery Giacomo Pucciniego "Le Villi" w wersji choreograficznej. Pomysłodawczynią projektu jest Anna Zwiefka, reżyser i autorka kostiumów i scenografii do spektaklu oraz Angelo Egarese, choreograf i dyrektor artystyczny Kinesis Contemporary Dance Company z Florencji. Premiera jesienią.

Założeniem pierwszej fazy projektu jest stworzenie spektaklu Teatru Tańca do zremasteryzowanej muzyki Giacomo Puccini pochodzącej z opery "Le Villi", która jest pierwszym dziełem włoskiego kompozytora. Drugim etapem projektu będzie przedstawienie oryginalnej wersji operowej, we współpracy z Łódzką Akademią Muzyczną. "Le Villi" to forma opera-ballo w dwóch aktach, skomponowana do libretta Ferdinando Fontany w 1883 i po raz pierwszy wystawiona w Teatro dal Verme w Mediolanie w 1884.

Florencki spektakl będzie fuzją oryginalnego libretta i interwencji dramaturgicznych opartych na "Balladach i Romansach" Adam Mickiewicz. Tym samym twórcy spektaklu chcą się wpisać w obchody stulecia niepodległości Polski. Wybór Florencji jako miejsca, w którym odbędzie się pierwsza pemiera również nie jest przypadkowy. Teatralnie Florencję z Polską łączy postać Tadeusza Kantora, który w 1980 r. wystawił tam "Wielopole" w Teatro Cantieri Goldonetta.

Spektaklowi będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna Dominika Więcka "Portret Natury". Jest to cykl zdjęć zainspirowany dziełem Pucciniego, stworzony we współpracy z Anną Zwiefką.

Partnerami projektu są Akademia Muzyczna w Łodzi, firma SSD Lab z Florencji oraz Kinesis Contemporary Dance Company Firenze.