powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Polska Tischnera - spotkanie Sztuki Myślenia

Teatr im. Słowackiego zaprasza w piątek, 12 stycznia o godz. 19. na spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia" pt. "Polska Tischnera". Gościem Piotra Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego będą prof. Tadeusz Gadacz oraz prof. Aleksander Bobko. Spotkanie odbędzie się na Scenie Miniatura.

Czy Józef Tischner był konsekwentny w myśleniu o Polsce, czy też w latach 90-tych "zdradził" perspektywę zarysowaną w "Etyce solidarności"? Czy jego myśl może być pomocna w zrozumieniu i przezwyciężeniu dzielącego dziś Polaków radykalnego sporu społeczno-politycznego? Czy Tischner ten spór przewidział i przed nim przestrzegał, a może ostrością swojej publicystyki przyczynił się do jego radykalizacji? Czy jego poparcie dla projektu III RP i krytyka tendencji narodowo-katolickich były wynikiem dobrego rozeznania sytuacji społeczno-kulturowej, czy - jak chcą niektórzy - "uwiedzenia" przez środowiska lewicowo-liberalne?

Do rozmowy zaprosiliśmy wybitnych uczniów i współpracowników Józefa Tischnera, których łączy fascynacja jego postacią i myślą filozoficzną, dzieli zaś stosunek do aktualnej sytuacji w Polsce.

Rozmowę poprzedzi performans pt. "Zdradź swojego Tischnera".

Tadeusz Gadacz - profesor filozofii, pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Collegium Civitas, do niedawna dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wybitny znawca filozofii współczesnej. Wydał m.in. O umiejętności życia (2002), Filozofia Boga w XX wieku. Od Lavelle'a do Tischnera (2007), oraz dwu tomów monumentalnej Historii filozofii XX wieku (2009).

Aleksander Bobko - profesor filozofii, związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytetem Rzeszowskim. W latach 2012-2015 rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, senator RP aktualnej kadencji, od 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znawca klasycznej filozofii niemieckiej i współczesnej problematyki moralnej. Wydał m.in. Myślenie wobec zła. Polityczny i religijny wymiar myślenia w filozofii Kanta i Tischnera (2007).

Piotr Augustyniak - filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, znawca filozofii i mistyki niemieckiej, autor krytycznych analiz polskiej tożsamości. Wydał m.in. Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015) oraz Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego (2017). Gospodarz cyklu spotkań teatralno-filozoficznych "Sztuka myślenia".

Bartosz Szydłowski - reżyser, kurator programu artystycznego Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, twórca takich spektakli jak: Wejście smoka. Trailer, Klub Miłośników Filmu MISJA, czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.

"Sztuka myślenia" to zainicjowany przez Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka performatywny sojusz teatru i filozofii - sztuki i myślenia - który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.

Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia.