powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Anioły w Ameryce" na scenie Nowego Teatru

Od 11 do 15 stycznia w Nowym Teatrze będzie szansa zobaczyć spektakl "Anioły w Ameryce" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego.

Spektakl opowiada o życiu grupy nowojorskich gejów, którzy żyją w czasach szalejącej pandemii AIDS i ultrakonserwatywnych rządów Ronalda Reagana w latach 80. ubiegłego wieku. Sprawy tożsamości seksualnej, wielkiej polityki i ideologii, problemów rasowych i społecznych oraz kwestia religii przeplatają się w tej wielowątkowej, epickiej opowieści, w której wymyśleni przez autora bohaterowie mieszają się z autentycznymi postaciami historycznymi.

Wspaniały tekst Tony'ego Kushnera to głęboka analiza duszy amerykańskiej, urastająca w spektaklu Warlikowskiego do uniwersalnej wizji miłości w czasach zarazy, miłości homoseksualnej, która ujawnia pokłady zła w kazdym z nas.

"Wydaje się, że Warszawa jest miastem złożonym z młodych ludzi odnoszących sukcesy, kupujących mieszkania i samochody. W większości są samotni, bo wtedy łatwiej o pracę i w pracy. Chcę postawić pytanie, co się stanie z tymi ludźmi, kiedy już wszystko osiągną, a nie będą przynależeli do żadnej wspólnoty w postaci właśnie rodziny. Co się stanie z ich samotnością, myśleniem i wiarą, w której zostali wychowani. Pierwsza część "Aniołów w Ameryce" opowiada o tym, dokąd polskie społeczeństwo dotarło albo właśnie powoli dociera: ścieranie się polityków, wymachiwanie hasłami elekcyjnymi, naruszanie prywatności człowieka. Nietrudno przecież znaleźć we współczesnej Polsce analogię do Ameryki. Zarówno tu jak i tam fundamentalizm nie wynika z potrzeb ludzi. Jest po prostu bardzo opłacalnym hasłem elekcyjnym.

(...) W tej sztuce jest wiele aniołów. Próbuję je zrozumieć. To postaci, których istotą jest kochanie. Spadły z nieba i teraz brudzi je ulica. Wierzę w takie anioły. Bardziej interesują mnie ich dusze niż amerykański kontekst, w którym funkcjonują. Przyglądam się ich życiu i oczywiście okazuje się, że mają takie same problemy jak ludzie na całym świecie".

Krzysztof Warlikowski (z rozmowy Joanny Kijowskiej, DZIENNIK)

Spektakle 12-14 stycznia z napisami w języku angielskim.

Pokazy:

11 stycznia, godz. 19.00

12 stycznia, godz. 19.00

13 stycznia, godz. 18.00

14 stycznia, godz. 18.00

15 stycznia, godz. 19.00

Bilety:

normalny 100 zł

ulgowy 70 zł

wejściówka 40 zł

Czas trwania:

5 godz. 30 min (w tym 1 przerwa)

Spektakl gościnny TR Warszawa. Koprodukcja TR Warszawa z Comedie de Valence Centre Dramatique National Drome-Ardeche, Maison de la Culture d'Amiens - Scene Nationale i TNT - Theatre National de Toulouse - Midi-Pyrenees.