powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Szachy" baletu Cracovia Danza w Teatrze Variete

Cracovia Danza inauguruje nowy rok artystycznych wyzwań już 9 stycznia spektaklem "Szachy", który Balet pokaże, tradycyjnie już, w Teatrze Variete. Dzień później przedstawienie zostanie powtórzone dwukrotnie dla publiczności szkolnej.

Balet Cracovia Danza rozpoczął serię dopołudniowych spektakli dla młodych widzów w grudniu, a inicjatywa ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W spektaklu "Szachy" z repertuaru Baletu Cracovia Danza, scena teatralna staje się wielką szachownicą. Tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach wcielają się w role figur szachowych, by odtworzyć emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną w poemacie Jana Kochanowskiego.

W tekście tego renesansowego mistrza gra w szachy ma rozstrzygnąć spór pomiędzy dwoma konkurentami do ręki duńskiej księżniczki.

W przedstawieniu zostały odtworzone autentyczne XVI-wieczne choreografie, a także pełne elegancji i wdzięku oryginalne stroje dworskie z epoki renesansu. Fragmenty dzieła Kochanowskiego czytane są w spektaklu przez aktora, wcielającego się w rolę króla, ojca księżniczki.

*

Wojnę powiedzieć myśli serce moje,

Do której miecza nie trzeba ni zbroje,

Ani pancerzów, ani arkabuzów.

Ta walka czyście może być bez guzów.

[]

Drewniane wojska przed tobą szykuję.

A ty się nie wstydź, masz li czas spokojny,

Przesłuchać tej to krotochwilnej wojny.

(Jan Kochanowski, Szachy)

***

SZACHY

według Jana Kochanowskiego

9 stycznia 2018, godz. 19.00

Krakowski Teatr Variete

W ramach cyklu Cracovia Danza dla tańca