Poznań. "Kordian" wg Skrzywanka w Polskim

12 stycznia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera "Kordiana" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jakuba Skrzywanka.

«My, którzy urodziliśmy się w czasie transformacji '89. Wychowani w wolnej Polsce obarczonej mitami wykluczających się narracji historycznych i ciągłej walki między martyrologią a chęcią jej negacji, próbujemy wciąż, albo na powrót, odpowiedzieć sobie na pytania dawno już postawione i sprawdzamy, czy nasz głos ma dziś jakąkolwiek sprawczość, czy może wywołać rewolucję, zwłaszcza w instytucji, jaką jest dzisiejszy Teatr w Polsce.

***

Jakub Skrzywanek - urodzony w 1992 roku we Wrocławiu. Reżyser, autor instalacji performatywnych, student Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych (dawnej PWST) w Krakowie. Wcześniej absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2013 roku w ramach stypendium studiował na Uniwersytecie Karola w Pradze. W styczniu 2016 roku oficjalnie zadebiutował spektaklem "Cynkowi chłopcy" zrealizowanym w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, za który otrzymał I nagrodę na festiwalu m-Teatr w Koszalinie, oraz Gran Prix za najlepszy debiut na festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu. Spektakl zdobył także inne nagrody, m.in. nagrodę publiczności, był też pokazywany podczas Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu. W 2017 roku wyreżyserował spektakl "Kilka sposobów na to jak schudnąć i zostać szczęśliwym. Czyli jak kapitalizm nas tuczy i nie pozwala dojeść", premiera podczas festiwalu Przeglądu Piosenki Aktorskiej w Teatrze Muzycznym Capitol. Jest też reżyserem jednej z części spektakli Opole/04 w teatrze im. Jana Kochanowskiego. Jako laureat konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny wyreżyserował spektakl dla młodzieży "Kiedy mój tata zmienił się w krzak", premiera 20.09.2017 w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jest wraz z Justyną Sobczyk współreżyserem "Superspektaklu" przygotowanego w ramach koprodukcji Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru 21, premiera 11.11.2017. Aktualnie laureat stypendium artystycznego małopolskiej fundacji Sapere Auso. Był asystentem m.in. Olivera Frljića i Pawła Miśkiewicza. Przygotowywał liczne performensy i czytania prezentowane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu, Festiwalu Genius Loci w Krakowie, IX konkursie na dramat "Metafory Rzeczywistości" oraz w wielu innych teatrach w Polsce.

Alex Freiheit - performerka, kulturoznawczyni i muzealniczka. Autorka tekstów krzyczanych i głos w duecie punkowym SIKSA, z którym zagrała ponad 100 koncertów w kraju i za granicą, m.in. Białoruś, Czechy, Niemcy, Anglia, Litwa, w klubach, na skłotach, galeriach sztuki, także podczas festiwali (m.in. OFF FESTIVAL, UNSOUND, MEZIPROSTOR). Urodzona w Gnieźnie, gdzie współorganizuje koncerty i slamy poetyckie. Poetka, której teksty można przeczytać w różnych miejscach, sytuacjach i zinach DIY, ale najczęściej ze swoją poezją występuje na żywo podczas slamów poetyckich. W 2016 była reprezentantką Polski podczas Międzynarodowego Poetyckiego Show w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

--

Sonia Roszczuk - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodzona w 1987 roku w Warszawie. Absolwentka PWST we Wrocławiu (2014). W latach 2014-2017 aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Pracowała z Anną Smolar, Wiktorem Rubinem, Bartkiem Frąckowiakiem, Aną Vujanovič, Weroniką Szczawińską, Moniką Strzępką, Łukaszem Kosem, Pawłem Wodzińskim, Aleksandrą Jakubczak. Zagrała w filmach m.in Wojtka Smarzowskiego, Borysa Lankosza, Bartka Kaczmarka, Marii Sadowskiej, Agnieszki Polskiej.

--

Magda Woleńska - urodzona w 1988 roku we Wrocławiu, dorastała w Suchej Beskidzkiej. W 2014 roku skończyła PWST w Krakowie. Zagrała w dyplomie "Pływalnia" w reżyserii Krystiana Lupy. Zadebiutowała w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rolą Heddy Gabler w dramacie Ibsena, w reżyserii Szymona Kaczmarka. Przez jakiś czas grała w teatrze w Radomiu, gdzie grała podrzędne role. Obecnie gra w Teatrze Soho w Warszawie w spektaklu "Żyjemy w najlepszym z możliwych światów". Zagrała epizody w filmach "Warsaw by night" i "Disco polo".

***

Kordian

Juliusz Słowacki

PREMIERA nr 4189 | 12 stycznia, Malarnia, godz. 19:00

Bilety w cenach

50 PLN normalny;

30 PLN ulgowy;

Grupy powyżej 15 osób 25 PLN. Bilet dla opiekuna Grupy 5 PLN.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego