powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. Premiera "Dam i huzarów" w Teatrze Miejskim

Premiera komedii "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reżyserii Gabriela Gietzky'ego odbędzie się 6 stycznia w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowano podczas środowej próby medialnej w Gliwicach.

Opowieść o próbie wyswatania młodziutkiej Zosi i przekonanego o słuszności wyboru kawalerskiej ścieżki Majora ma być przedstawiona w konwencji snu zakochanych w sobie współczesnych młodych ludzi - Zofii i Edmunda.

- Wydaje mi się, że Fredro byłby dzisiaj scenarzystą w Hollywood i zarabiał miliony na scenariuszach romantycznych komedii. Ma w sobie pokłady śmieszności i liryzmu, jakie towarzyszą temu gatunkowi filmowemu - powiedział reżyser Gabriel Gietzky.

Jego zdaniem "Damy i Huzary" to "fenomenalny tekst". - Typy ludzkie, których cała plejada przewija się przez scenę, są jak wzięte z dzisiejszych programów telewizyjnych. A konflikt płci, czy jak by to dzisiaj nazwać - problem gender - coś mi się zdaje, że dzisiaj w jeszcze bardziej zawikłany i nieoczywisty sposób nam towarzyszy - dodał.

Również zdaniem grającej główną rolę Izabeli Baran tekst Fredry można współcześnie odczytać. "Nie trzeba się bać mówić o miłości. Ta prawda okazuje się najlepsza dla wszystkich bohaterów" - powiedziała PAP. Jak mówiła, przydatny w pracy nad spektaklem okazał się powrót do jej własnych emocji z czasów, kiedy miała 18 lat. Wyzwaniem był też język Aleksandra Fredry. - Włożyliśmy w to dużo pracy, aby widz dostał wszystkie informacje, dopiero kolejnym krokiem było dołączenie do tego emocji - opowiadała.

W pozostałych rolach występują: Aleksandra Batko, Karolina Olga Burek, Wiktoria Czubaszek, Łukasz Kucharzewski, Maciej Piasny, Michał Wolny.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Maria Kanigowska, muzykę i piosenki napisał Marcin Nenko, autorem projekcji jest Tomasz Gawroński, a ruch sceniczny opracowali Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz.