powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Nowy Sącz. Koncert Noworoczny dla Sądeczan

14 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 zapraszamy na muzyczne powitanie nowego roku w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. W programie: uwertury, arie operowe i operetkowe, piosenki z musicali oraz utwory muzyki rozrywkowej.

Koncert Noworoczny dla Sądeczan

Wykonawcy:

Hanna OKOŃSKA - sopran

Natalia ZABRZESKA - sopran

Tadeusz SZLENKIER - tenor

Damian ALEKSANDER - aktor

Ireneusz WYRWA - organy

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu pod dyrekcją ppłka SG dr. hab. Stanisława STRĄCZKA i mjra SG Leszka MIECZKOWSKIEGO

dr Stefan Münch - prowadzenie

od 2 stycznia 2018

Hanna OKOŃSKA - sopran

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr hab. Małgorzaty Greli. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Laureatka konkursów i festiwali wokalnych, m.in.: III Nagrody oraz Nagrody im. Ady Sari dla wybitnego sopranu koloraturowego na XVII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2017), II Nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków w Częstochowie (2017), Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszej aktorki I Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych w Toruniu, I Miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Maiori (Włochy, 2016), II Miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie (2016), I wyróżnienia oraz nagrody specjalnej za najlepsze predyspozycje estradowe na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Złote Głosy" w Warszawie (2016) Grand Prix, I miejsca oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Talsi na Łotwie (2015r), II miejsca oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perrottiego w Ueckermünde (2015r), III miejsca oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vráble na Słowacji (2015). Koncertowała m.in.: w Austrii, Niemczech, Słowacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi. Obecniewspółpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej.

Natalia ZABRZESKA - sopran

Absolwentka Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie śpiewu solowego Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul oraz studiów pierwszego i drugiego stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie wokalnej pod kierunkiem prof. Michaliny Growiec. Uczestniczka i laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in. Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach - Nagroda specjalna za wyróżniające wykonanie utworu Ludomira Różyckiego - oraz Międzyuczelnianego Konkursu "W kręgu muzyki słowiańskiej" w Katowicach (2006) - wyróżnienie. Od jedenastu lat jest solistką Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Współpracuje także z Sądecką Orkiestrą Symfoniczną.

Tadeusz SZLENKIER - tenor

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University w Stanach Zjednoczonych. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu.

W 2008 roku zaśpiewał partię Pasterza w Królu Rogerze Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale-on-Hudson w Stanach Zjednoczonych. Reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju w 2010, a dwa lata później wystąpił w roli tytułowej w Idomeneo Mozarta w Teatro Municipal w Limie (Peru).

W latach 2010-2017 był solistą bydgoskiej Opery Nova, gdzie występował w takich rolach jak: Książę w Rigoletto i Alfredo w Traviacie Verdiego, Rodolfo w Cyganerii Pucciniego, Książę w Rusałce Dworzaka, Enzo w Giocondzie Ponchiellego, Jontek w Halce Moniuszki, Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta, Gustaw w Balu maskowym Verdiego, Roberto w Marii Stuardzie Donizettiego oraz Pinkertona w Madamie Butterfly Pucciniego - tą rolą zadebiutował także na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w 2015 roku. Wykonuje także dzieła oratoryjne, m.in.: Messa da Requiem Verdiego, IX Symfonia Beethovena oraz Requiem Mozarta.

W sezonie artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej 2017/2018 wystąpił w tytułowej roli premierowej produkcji opery Eros i Psyche Różyckiego, Książę Mantui w operze Rigoletto Verdiego oraz Pinkerton w operze Madama Butterfly Pucciniego.

Artysta dokonał także nagrań, m.in.: opery Lodoska Cherubiniego, pieśni O. Kolberga, a także solowej płyty Parlami d'amore z najpiękniejszymi pieśniami neapolitańskimi.

Damian ALEKSANDER

Aktor teatralny i telewizyjny, reżyser. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Finalista XIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1998). Od 2000 r. związany z Teatrem Muzycznym "Roma" w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalach jak: Miss Saigon, Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Les Miserables czy Upiór w operze - nagrodzony potrójną Platynową Płytą. Współpracuje z Teatrem Muzyczny w Poznaniu, gdzie gra główną rolę w Jekyll&Hyde oraz z Gliwickim Teatrem Muzycznym, zaangażowany jako Fester w Rodzinie Addamsów. Bierze także udział w cyklu koncertów musicalowych granych z towarzyszeniem polskich filharmonii pod batutą dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej Sławomira Chrzanowskiego. Występuje w rodzimych serialach, m.in.: Zostać Miss, Kryminalni, Hotel 52, Klan, Barwy szczęścia, a także w filmie Toilet out of Order M. Bilskiego. Zrealizował polską wersję serialu popularno-naukowego Test Case wraz z Discovery Channel. Propagator amerykańskiej metody Treningu Zastępowania Agresji (ART) w pracy z trudną młodzieżą. Studiował psychoterapię wg metody terapeutycznej A. Midella. Był felietonistą w magazynach Live and Travel i Łodź U Fly?. Autor Lapidariów podróżnych - tomiku aforyzmów i zdjęć z podróży po Indiach i Nepalu. Od 2012 r. współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie w premierowym spektaklu - musicalu Korczak Williamsa, wcielał się w tytułową postać. Pojawił się także w rolach Upiora z opery oraz Lejzora Wolfa w musicalach Upiór w operze Lloyda Webbera i Skrzypek na dachu Bocka. Obecnie gra jedną z głównych ról w najnowszej produkcji OiFP Doktor Żywago jako mecenas Komarowski.

Ireneusz WYRWA

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w szeregu mistrzowskich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer.

Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.

Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, a jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia Telewizji Polskiej.

W latach 1999-2013 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a od 2013 roku jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury przesłuchań i konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze. Działa także jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.

Stanisław STRĄCZEK

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał tytuł doktora sztuki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej macierzystej uczelni (2000). W roku 2001 objął stanowisko Naczelnika Wydziału, I. kapelmistrza Orkiestry. Jest autorem wielu kompozycji, instrumentacji i aranżacji na orkiestry symfoniczne i dęte oraz opracowań na zespoły chóralne. Za swoje zasługi w dziedzinie rozwoju kultury muzycznej - jako twórca szkoły muzycznej, wykładowca na seminariach i warsztatach dla dyrygentów - został wyróżniony wieloma odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Ministra Kultury i Sztuki - Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Straży Granicznej, Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju", Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotym Medalem "Za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego", Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem "Za zasługi dla Ziemi Łąckiej", Złotym i Srebrnym Jabłkiem "Za zasługi dla Powiatu Nowosądeckiego". Nominowany do tytułu Sądeczanina Roku 2004. Otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2005. W 2013 roku został odznaczony medalem za zasługi w dziedzinie kultury - "Gloria Artis". W 2015 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W roku 2017 otrzymał z rąk Prezydenta RP Złoty Medal za wzorową długoletnią służbę.

Leszek MIECZKOWSKI

Ukończył z wyróżnieniem: Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku oraz Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Ukończył Studium Oficerskie przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2001). W latach 1995-2001 był solistą Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, a od 2002 jest dyrygentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (od 2003) oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej (od 2016).

Od 2012 współpracuje również z Akademią Muzyczną w Krakowie jako dyrygent Akademickiej Orkiestry Dętej. Dokonał wielu światowych prapremier dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Ma na swoim koncie nagrania płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych. Jest autorem wielu opracowań i transkrypcji utworów na orkiestry dęte i symfoniczne z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Twórca spektakli muzycznych z najpiękniejszymi Tangami, programami muzyki filmowej z udziałem najwybitniejszych instrumentalistów, tancerzy oraz śpiewaków z kraju i za granicy. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne m.in. Złotym Jabłkiem Sądeckim za "Szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Sądecczyźnie".

Zastępca Naczelnika Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA STRAŻY GRANICZNEJ

Historia Orkiestry sięga roku 1956 i jest ściśle związana z dziejami Karpackiej Brygady Wojska Ochrony Pogranicza. Funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej pełni od roku 1973. Repertuar obejmuje niemal wszystkie rodzaje muzyki. Orkiestra prezentowała się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr wojskowych, m.in.: we Włoszech, Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, na Węgrzech, Czechach, Francji, Holandii, Szwecji, Szwajcarii oraz w Stanach Zjednoczonych. Jest jedyną w Polsce orkiestrą typu wojskowego, która podczas musztry paradnej używa tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie - "zbyrcoki"). Zespół nagrał wiele płyt CD z repertuarem muzyki klasycznej, regionalnej i rozrywkowej. Za swoją działalność artystyczną orkiestra uhonorowana została licznymi nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi.

Bilety do nabycia od 2 stycznia 2018 r. w kasie MCK SOKÓŁ - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 13.00-20.00 oraz on-line. Rezerwacja telefoniczna (18/448 26 00) i on-line od 3 stycznia w miarę wolnych miejsc.

Ceny biletów:

60 i 55 zł