powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Historia Biblioteki Polskiej w Paryżu na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza

Wystawę poświęconą historii Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Towarzystwu Historyczno-Literackiemu będzie można od wtorku oglądać w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Biblioteka stanowiła oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków w okresie emigracji.

Jak poinformowała w środę PAP Beata Bartecka z biura prasowego Muzeum Pana Tadeusza, wystawa przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. "To opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi" - podała Bartecka.

Biblioteka Polska w Paryżu została założona przez emigrantów polskich w 1838 r. Instytucja stanowiła ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji we Francji. Jak podają organizatorzy wystawy, w okresie zaborów i po II wojnie światowej przez długie lata Biblioteka stanowiła tytułową "wyspę wolności" - oazę polskiej kultury oraz miejsce spotkań i dyskusji Polaków.

"Dla rodaków w kraju, zwłaszcza poddanych rusyfikacji czy germanizacji, a potem pozostających pod wpływem propagandy komunistycznej, Biblioteka Polska stała się mitem - o tyle jednak szczególnym, że prawdziwie istniejącym" - podkreślają organizatorzy.

Ekspozycja prezentuje historię Biblioteki, w tym sylwetki jej twórców, rękopisy, starodruki, mapy, dzieła sztuki i inne pamiątki, które gromadzone były od niemal dwustu lat. Zwiedzający zobaczą także kopie rękopisów Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie.

Współorganizatorem wystawy jest Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu. Wystawa "Wyspa wolności" swoją premierę miała w siedzibie Senatu RP w 2014 r. Później prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Uniwersytecie Łódzkim.

Ekspozycję w Muzeum Pana Tadeusza można zwiedzać do 4 lutego.