powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. "Margarete" Turkowskiego w Nowym Jorku

Spektakl Janka Turkowskiego zostanie pokazany w programie festiwalu Under the Radar w Nowym Jorku. Od 4 do 15 stycznia odbędą się 22 pokazy "Margarete" w The Public Theatre.

Festiwal Under the Radar przez ostatnich 14 lat zaprezentował ponad 229 zespołów z 42 krajów (m.in. Elevator Repair Service, Nature Theater of Oklahoma, Gob Squad, Belarus Free Theatre, Guillermo Calderón, Young Jean Lee). Jest jednym z najważniejszych nowojorskich wydarzeń teatralnych. Współorganizatorem wyjazdu "Margarete" do USA jest Instytut Adama Mickiewicza.

"Margarete" opowiada o wynikającym z prostej ciekawości zakupie sześćdziesięciu czterech szpulek filmu należących do przypadkowej osoby, mieszkanki przygranicznego rejonu wschodnich Niemiec. Fascynacja estetycznym walorem obrazu starej kliszy i sentymentalna podróż do czasu socjalistycznych scenografii inkrustowana jest poznawaniem procesu przetwarzania i ponownego wykorzystania pierwotnego materiału. To refleksja na temat rejestracji wspomnień i prywatne śledztwo dotyczące tożsamości osoby, która pozostawiła po sobie ślad na niemej kliszy.

***

koncepcja i wykonanie: Janek Turkowski

wideo: Margarete Ruhbe, Martyna Głowacka, Adam Ptaszyński, Marcin Piątkowski, Janek Turkowski

scenografia: Wiesława Turkowska, Janek Turkowski

muzyka: Roger Anklam, Przemek Radar Olszewski

tłumaczenie: Marcin Piątkowski, Andrzej Wojtasik

menadżer: Iwona Nowacka

Więcej informacji na:

https://www.facebook.com/margaretewideogaweda

https://www.publictheater.org/Tickets/Calendar/PlayDetailsCollection/UTR-2018/Margarete/