powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Amadeusz" z NT Live - pożegnanie z tytułem

"Amadeusz" Shaffera w londyńskiej inscenizacji po raz ostatni w Polsce na ekranach sieci kin Multikino już 11 stycznia.

nazywowkinach.pl - dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin - wraz z siecią kin Multikino informuje, że 11 stycznia br. po raz ostatni na ekranach kin pojawi się spektakl "Amadeusz" Petera Shaffera zarejestrowany podczas transmisji satelitarnej niemal rok temu w cyklu National Theatre Live.

LISTA KIN:

11 stycznia: sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa (Ursynów, Targówek, Złote Tarasy), Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze

Do Wiednia, muzycznej stolicy świata, przybywa młody Mozart. Jego geniusz i sposób bycia drażni wiele osób, ale przede wszystkim nadwornego kompozytora cesarza. Bogobojny Antonio Salieri jest zazdrosny o sukcesy przebojowego Amadeusza na tyle, że postanawia pozbyć się rywala Historia wcale nie potwierdza, że Salieri zgładził Mozarta, ale ta legenda zainspirowała wielu twórców (Puszkin, Rimski-Korsakow, Shaffer). Na podstawie sztuki Petera Shaffera Miloš Forman zrealizował swój, nagrodzony Oscarem film pod tym samym tytułem, który zdominował zbiorową wyobraźnię światowej widowni.

Dramat Shaffera to studium o muzyce, władzy i zazdrości, zazdrości tak wielkiej, że nawet pobożnego Salieriego doprowadzi ona nie tylko do zbrodni, ale i do buntu wobec Boga, który talentem obdarzył Mozarta, a jego - Salieriego - uczynił pragnącą wielkości miernotą (co nie jest prawdą, bo kompozytor ten był bardzo ceniony za swego życia; wystawienie jego opery otworzyło świeżo wybudowaną La Scalę). W rolę Salieriego wciela się Lucian Msamati ("Gra o tron"), a Mozarta gra Adam Gillen ("Fresh Meat", "Benidorm", "Prisoners' Wives"). Spektakl był w Londynie grany z muzyką na żywo w wykonaniu Southbank Sinfonia i w takim kształcie został zarejestrowany podczas transmisji satelitarnej rok temu. Pokazy 11 stycznia br. w sieci kin Multikino to pożegnanie z tym spektaklem, którego później nie zobaczymy już na ekranach polskich kin.

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu "National Theatre Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. "The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.