powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Skłodowska. Radium Girl" w Teatrze WARSawy

Teatr WARSawy zaprasza na premierę zrealizowaną w koprodukcji z niezależnym Teatrem PAPAHEMA. Pokazy spektaklu "Skłodowska. Radium Girl" odbędą się 27 i 28 stycznia o godz. 19.00.

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury - Madonna, Marilyn Monroe, Superman - kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi.

- Biografia Marii Skłodowskiej-Curie jest wyjątkowo pojemna i wielowątkowa, dzięki czemu stanowi fascynujący materiał dramaturgiczny. Zależy nam na wielowymiarowym ukazaniu postaci Noblistki - jako człowieka i ikony, którą się stała. Mówimy o różnych figurach Marii, łatach, które się jej dokleja, często niesprawiedliwie i wbrew jej intencji. Szukamy ich kontekstu i konfrontujemy z nimi samą uczoną - mówi Mateusz Trzmiel.

- Razem z Marią dotykamy zagadnień aktualnych zarówno za życia badaczki, jak i dzisiaj: praw kobiet, narodowego (re)sentymentu, okrucieństwa mediów, przerostu ambicji ludzi nauki i kultury, korporacyjnego wyzysku. Autorka tekstu "Skłodowska Radium Girl" i reżyserka spektaklu, Agata Biziuk, jest artystką wrażliwą na tego rodzaju społeczne zagadnienia. Spotkanie z Agatą nadało kształt naszemu marzeniu o tym spektaklu - dodaje Helena Radzikowska.

- Życiem Marie Curie można by obdzielić kilka osób. Jej osoba nieustannie inspiruje, jest obecna w naszej świadomości nie tylko jako wspomnienie barwnej osobowości, lecz również jako ikona. Często używana w rozmaitych celach - jako patronka instytucji, produkt popkultury czy zabawna anegdota - tutaj pojawia się pytanie: gdzie kończy się człowiek, a zaczyna zjawisk, jak krew i kości przeistaczają się w produkt - mówi Agata Biziuk.

Czas trwania: 90 minut

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

REZERWACJI / ZAKUPU BILETU MOŻNA DOKONAĆ:

- w kasie Teatru | ul. Rynek Nowego Miasta 5/7 | od wtorku do piątku w godzinach 14.00-19.00 | tel. (22) 468 00 99,

- on-line | http://teatrwarsawy.pl/ | https://www.ebilet.pl/organizatorzy/teatr-warsawy/ | https://ewejsciowki.pl/

Teatr PAPAHEMA został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. PAPAHEMA regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrem Montownia, Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, Operą i Filharmonią Podlaską, a także Teatrem Miejskim w Gliwicach. Twórcy marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów, łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji świata. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. "Skłodowska. Radium Girl" jest ich dziewiątym spektaklem.