powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Zemsta nietoperza" - styczniowa premiera w Teatrze Wielkim

Jedną z najsłynniejszych wiedeńskich operetek "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa w reż. Giorgia Madii przygotował Teatr Wielki w Łodzi. Premierowe przedstawienie widzowie obejrzą 13 stycznia. Będzie to pierwsza premiera sezonu w łódzkiej operze.

Zdaniem dyrektora Teatru Wielkiego Krzysztofa Marciniaka "Zemsta nietoperza" jest jak barwna lista przebojów, która stanowi doskonałą okazję dla wirtuozowskich popisów wykonawców. - W naszej realizacji wystąpią znakomici artyści Teatru Wielkiego, którzy byli i są największą siłą tego miejsca. Do współpracy zaprosiłem doskonałe grono realizatorów. Jestem przekonany, że styczniowa premiera zaspokoi oczekiwania artystyczne publiczności - mówi.

Według Emilii Rzeźnickiej, która odpowiada za PR Teatru Wielkiego w Łodzi, utwór Johanna Straussa (syna) od lat zdobywa uznanie twórców i widzów zarówno scen operetkowych, jak i operowych. Są w nim muzyczne perełki, znakomite libretto, salonowe intrygi i komedia pomyłek. - Trudno w operetce doszukiwać się sensu, logiki czy racjonalizmu, nie o to wszak w niej chodzi. Zawiłości libretta stwarzają nieprawdopodobne i zaskakujące sytuacje, a wraz z często irracjonalnymi reakcjami bohaterów przynoszą dobrą zabawę - uważają realizatorzy.

Łódzki spektakl reżyseruje choreograf Giorgio Madia, który od lat mieszka w Wiedniu. Rzeźnicka przypomina, że jest on doskonale znanym łódzkiej publiczności, bo to m.in. trzykrotny zdobywca "Złotej Maski" za "Śpiącą królewnę", balet "Cinderella" oraz "Opowieści Hoffmanna". W Teatrze Wielkim w Łodzi zrealizował także "Bolero", "Giuseppe! Balet do muzyki Giuseppe Verdiego", "Dziadka do orzechów" i "Jezioro łabędzie".

Zwraca ona również uwagę, że autorem polskiego przekładu libretta "Zemsty nietoperza" jest Julian Tuwim. Kierownictwo muzyczne powierzono Tadeuszowi Kozłowskiemu.