powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Szwalnia podsumowuje rok 2017

Łódzka grupa teatralna przypomina wydarzenia mijającego roku.

Rok 2017 zaczęliśmy 6 stycznia Pogotowiem Kolędnicznym - specjalną usługą skierowaną do mieszkańców miasta, pod przewodnictwem Fundacji Po Staremu. Rok w rok hołdujemy wiejskiej tradycji i wprowadzany kolędników pod miejskie strzechy.

Styczeń jawił się również pod znakiem premiery. Patrycja Terciak zrealizowała "Czarne słońce. Sytuację sensoryczną" poświęconą tematowi depresji odbieranej oczami dziecka. Działanie zrealizowano w ramach Stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Teatr Szwalnia został uhonorowany Plastrem Kultury 2016 w kategorii OFF roku za pierwszy przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK. Otrzymaliśmy również dofinansowanie na realizację drugiej edycji, która odbyła się w dniach 23 września-25 listopada. Łódzka (i nie tylko) publiczność mogła rozsmakować się w niecodziennych działaniach performatywnych. Alicja Brudło zaprezentowała śledztwo teatralne "Brudło z Wąchabna", Suavas Levy zaprosił na słuchowisko "Dźwiękowa Historia Łodzi", odbył się także premierowy pokaz "Atlasu dźwięków" Ludomira Franczaka. szwalnia.DOK2 to 11 wydarzeń (w tym tygodniowe warsztaty teatru dokumentalnego), które obejrzało ok. 500 widzów.

Po kilku latach przerwy zaprosiliśmy publiczność na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest (19-22 października). Na scenach Teatru Szwalnia i Teatru Zamiast widzowie mieli szansę zobaczyć 9 spektakli konkursowych w wykonaniu artystów z całego kraju oraz 3 spektakle mistrzowskie w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, Agnieszki Przepiórskiej i Anny Nowickiej. Warsztaty aktorskie, ruchowe i dźwiękowe dla młodzieży poprowadzili Marcin Brzozowski, Anna Nowicka i Joanna Gogulska. Grand Prix Festiwalu otrzymał Przemysław Wasilkowski za spektakl "SAM", dwie równorzędne nagrody trafiły do rąk Marty Grygier ("Kamica79") i Kamili Banasiak ("Wanda Wasilewska"), Albert Pyśk został wyróżniony za spektakl "Motyl. Publiczna egzekucja z muzyką na żywo".

Na scenie Szwalni zaprezentowała się również grupa teatralna seniorów pod kierownictwem Katarzyny Kuropatwy, która przez rok pracowała nad spektaklem "Jest tylko życie" w ramach Otwartej Sceny Inicjatyw Artystycznych. Aktorom towarzyszył chór Filharmonii Łódzkiej.

W ramach Dotknij Teatru 2017 zaprezentowaliśmy trzy premiery. "Dom duszy" w realizacji Ewy Łukasiewicz i Iwony Dróżdż został pokazany w trzech łódzkich szpitalach dziecięcych, by potem przenieść się na scenę Szwalni. Premierę miała również instalacja performatywna Katarzyny Skręt "Tsunami tendenko" inspirowana reportażem Katarzyny Boni "Ganbare! Warsztaty umierania". Poświęcona została potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię 11 marca 2011 roku. Marcin Brzozowski ze studentami Łódzkiej Szkoły Filmowej przygotował spektakl "Bóg rzeczy małych" z muzyką na żywo w wykonaniu Barbary Drążkowskiej i B. C. Manjunatha. "Dom duszy" i "Bóg rzeczy małych" zostały docenione przez organizatorów Dotknij Teatru i ponownie zaprezentowane w czerwcu w ramach programu "DT na BIS".

W czerwcu Patrycja Terciak wraz ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zrealizowała plener artystyczny "Zapomniane. Kopernika 41" w przestrzeni dawnego Zespołu Szkół Kolejowych przy ul. Kopernika 41 w Łodzi. Plener trwał kilka dni, a przestrzeń szkoły została otwarta dla mieszkańców miasta.

Na Dzień Dziecka przygotowaliśmy specjalne wydarzenie. Zespół Teatru Szwalnia po raz pierwszy w całym składzie przeczytał performatywnie dramat Maliny Prześlugi "Dziób w dziób".

W ramach Festiwalu BytOFFsky w Bytowie zaprezentowaliśmy dwa spektakle: "Dom duszy" i "Wolny Kurdystan" Marcina Brzozowskiego/ Kacpra Majewskiego.

W tym roku prezentowaliśmy również wydarzenia repertuarowe ("Łysa śpiewaczka", "Wieczór Tischnerowski"), ale również gościliśmy na swojej scenie artystów polskich

i zagranicznych: 6 spektakli w ramach "DT na BIS"; holenderskie "Zardzewiałe gwoździe i inni bohaterowie" w ramach VII Teatralnej Karuzeli; "Kura nie jest ptakiem, Ukraina nie jest za granicą" czeskiego zespołu Teď, nádech a leť; spektakl "Frida. Imię kobieTY" Moniki Tomczyk i Luizy Kujawiak; koncerty Sutari, Kożucha, Kapeli Maliszów, Tadirindum, Napięcia, Viribus Organum i Jazzowego Chóru Wytówrni. W ostatnim miesiącu roku gościliśmy u siebie Jana Peszka z legendarnym monodramem "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" oraz Izabelę Chlewińską ze spektaklem "You Have Your Voice" oraz dwudniowym warsztatem "Ciało.Głos.Intuicja".

Od września w piwnicy Teatru Szwalnia działa galeria Punkt Odbioru Sztuki, która do końca roku zorganizowała 3 wystawy.

Mieliśmy również swój udział w Ogólnopolskiej Konferencji Kultury poświęconej tematowi teatru. Marcin Brzozowski opowiadał o działalności Teatru Szwalnia podczas panelu poświęconego teatrom niepublicznym.

19 listopada Poleski Ośrodek Sztuki zainaugurował projekt Najmniejszy Teatr Świata. Kilkunastominutowe spektakle skierowane do najmłodszej publiczności zaprezentowali Ewa Łukasiewicz, Anna Ciszowska i Przemysław Jaszczak.

W ramach projektów edukacyjnych udostępniliśmy przestrzeń na działania Teatralnego Squatu Anny Ciszowskiej, spotkania śpiewacze Fundacji Po Staremu i zajęcia teatralne dla osób niepełnosprawnych ruchowo "Szkoła Teatralna 2017". Przez pięć tygodni realizowaliśmy warsztaty interdyscyplinarne dla młodzieży z autyzmem i Zespołem Aspergera.

Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zostały uhonorowane Stypendium artystycznym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patrycja Terciak pracowała nad publikacją mającą przysłużyć się twórczej pracy projektowej w małych ośrodkach kultury w 16. polskich województwach. Katarzyna Skręt zaprosiła do współpracy Ewę Łukasiewicz i przez pierwszy tydzień grudnia pracowały wspólnie w przestrzeni dawnej Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych nad performansem site-specific "Emalia to tylko szkło". Działanie odbyło się w dniach 9-10 grudnia i zebrało ok. 200 odbiorców. Performans powstał dzięki historiom mieszkańców Olkusza, które przez pół roku zbierała Katarzyna Skręt.

Łukasz Cieślak (znany jako Łukasz z Bałut) został kierownikiem literackim Teatru Szwalnia.

Rok zakończyliśmy z przytupem - "Wieczorem Tischnerowskim wg Filozofii po góralsku" (na zdjęciu) ks. Józefa Tischnera w reż. Marcina Brzozowskiego i wykonaniu absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Ten sam spektakl został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w rumuńskiej Suczawie.