powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Grzegorz Jarzyna zastępcą dyrektora naczelnego ds. artystycznych TR Warszawa

Decyzją prezydent Warszawy Grzegorz Jarzyna przestał pełnić obowiązki dyrektora TR Warszawa, pełni funkcję zastępcy dyrektora naczelnego ds. artystycznych. Dyrektorem naczelnym została Natalia Dzieduszycka - poinformował TR Warszawa w przesłanym PAP komunikacie.

TR Warszawa, w przesłanym PAP w czwartek komunikacie odniósł się do artykułu "Gazety Stołecznej" z 13 grudnia br. "Pragniemy wyjaśnić, że Grzegorz Jarzyna nie został odwołany: nadal jest zastępcą dyrektora naczelnego do spraw artystycznych. Decyzją prezydent Warszawy Grzegorz Jarzyna przestał pełnić obowiązki dyrektora naczelnego, które przejęła Natalia Dzieduszycka, do tej pory zastępca dyrektora do spraw organizacyjno-finansowych" - napisano w komunikacie.

W komunikacie zaznaczono, że teatr jest w procesie reorganizacji, związanej z przygotowaniami do przejścia do nowej siedziby na Placu Defilad. "Chcemy podkreślić, że decyzje pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz dotyczące TR Warszawa, w tym powołanie Natalii Dzieduszyckiej na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora naczelnego, zapadają w porozumieniu z teatrem. Ich celem jest wsparcie TR Warszawa w trudnym procesie reorganizacji i przygotowania do nowego sposobu działania i zarządzania w przyszłej siedzibie" - poinformowano.

Jak podkreślono, stopniowy wzrost dotacji dla TR Warszawa od poziomu 8 mln zł w 2014 r. do 12 mln zł w 2017 r. związany jest z rozszerzeniem działalności teatru, który od stycznia tego roku działa na trzech scenach. "Grzegorz Jarzyna jako dyrektor artystyczny TR Warszawa nie był odpowiedzialny za politykę finansową w teatrze. Jego rola polegała na kształtowaniu programu artystycznego teatru w ramach finansowych, wytyczonych przez dyrektora naczelnego. Program był realizowany zgodnie z wytycznymi i nigdy nie przekroczył wyznaczonych ram. Podana w artykule stawka Grzegorza Jarzyny za reżyserię spektaklu "Męczennicy" została zawyżona o 20 proc. w stosunku do faktycznej. Jest to niższe honorarium w porównaniu do wynagrodzeń innych polskich twórców tej rangi zapraszanych do TR. W przypadku reżyserów zagranicznych honoraria przekraczają 25 tys. euro, co i tak jest korzystną dla teatru stawką, biorąc pod uwagę poziom wynagrodzeń na świecie" - zaznaczono.

Jak dodano, honoraria w TR Warszawa uzależnione są od dorobku i pozycji artystycznej reżyserów i reżyserek, a przy ich ustalaniu brane są pod uwagę wcześniejsze wynagrodzenia w innych teatrach. "Za każdym razem teatr negocjuje honorarium, aby uzyskać jak najkorzystniejszą stawkę, dyrektor artystyczny nie uczestniczy w tym procesie. Przywołane w artykule przykłady honorariów reżyserskich są skrajne: wynagrodzenie reżysera z ponad 20 letnim dorobkiem i pozycją w międzynarodowym obiegu teatralnym zestawiono z honorarium debiutantki" - napisano.

W komunikacie przypomniano, że Grzegorz Jarzyna był jednym z założycieli Fundacji Generacja TR, która wspierała finansowo realizację programu artystycznego teatru, lecz nie odpowiadał za jej funkcjonowanie i nie podejmował decyzji finansowych. Za działalność Fundacji odpowiadał jej prezes.

"Wraz z powołaniem z początkiem listopada b.r. na stanowisko p.o. dyrektora naczelnego, Grzegorz Jarzyna rozpoczął program naprawy finansów teatru. Po zapoznaniu się z wynikami audytu, zarządził wewnętrzną kontrolę w Fundacji Generacja TR i zdecydował o jej likwidacji. Utworzył nowe stanowisko zastępcy dyrektora do spraw finansów i organizacji i zatrudnił na to stanowisko Natalię Dzieduszycką, z którą przygotował Raport Otwarcia, omawiający szczegółowo faktyczny stan finansów teatru. W porozumieniu z Organizatorem teatr rozpoczął realizację planu naprawy finansów, który poprawi działanie instytucji i zagwarantuje optymalną gospodarkę finansową w TR" - napisano w komunikacie.

Od lutego 2017 r. TR Warszawa gra stale w trzech przestrzeniach: na dużej scenie i w sali warsztatowej w siedzibie przy ul. Marszałkowskiej 8 oraz na nowej, dodatkowej scenie w hali ATM Studio, mieszczącej się przy ul. Wał Miedzeszyński 384, gdzie znajduje się sala teatralna z widownią na ponad 300 miejsc, sala edukacyjna, funkcjonalnie zaaranżowana przestrzeń foyer oraz parking. Docelowo teatr ma działać w nowej siedzibie na Placu Defilad. Wspólny gmach TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma być gotowy do użytku pod koniec 2020 roku.