powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Pieśń Pamięci" Teatru ZAR w Watykanie

Niezwykły film o podróży w poszukiwaniu pamięci, aktorów i muzyków wrocławskiego Teatru ZAR, został zaproszony do Watykanu. Podczas Tertio Millennio Film Fest zostanie zaprezentowany dokument "Pieśń Pamięci".

Epoka migracji. Pamięć, tożsamość, relacje - taki jest główny temat tegorocznego festiwalu w Watykanie poświęconego dialogowi. W środę 13 grudnia o 17:30 w Filmoteca Vaticana, jedynym kinie na terenie Państwa Watykan, jako specjalne wydarzenie towarzyszące pokazana będzie "Pieśń Pamięci", film dokumentalny w reżyserii Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiaro, opowiadający o poszukiwaniach artystów tworzących spektakl "Armine, Sister" Teatru ZAR.

Aby podtrzymać tradycję ormiańskiej pieśni liturgicznej, zagrożonej zapomnieniem, dwoje Ormian z diaspory ormiańskiej, Aram oraz Virginia Kerovpyan wraz z Jarosławem Fretem i międzynarodową grupą aktorów z Teatru ZAR z Wrocławia, wybierają się w podróż do miejsc, skąd ta sztuka się wywodzi, do Anatolii. W czasie wyprawy wychodzi na jaw bogactwo unicestwionej kultury i tragiczna historia zgładzonego narodu. Śpiew staje się wtedy źródłem prawdy, życiodajnym powiewem oraz językiem tworzenia.

"To dla nas, wszystkich twórców, producentów i partnerów, fanów i przede wszystkim dla głównych bohaterów - Arama i Virginii - wielki zaszczyt. Oboje będą w Rzymie razem z nami w tym wyjątkowym dniu." - odpowiada spytana o wyróżnienie Nathalie Rossetti, reżyser filmu.

W filmie śledzimy bohaterów odkrywających tragiczne karty historii narodu ormiańskiego podczas I Wojny Światowej. Opuszczone i zapomniane kościoły, tradycje, pieśni składają się na mozaikę pamięci z trudem uratowanej od zapomnienia. Na ich bazie powstaje spektakl "Armine, Sister", w którym przeplatają się tradycje ormiańskie i tureckie, a widz staje się świadkiem ludzkiej tragedii.

"Film nie dotyczy wyłącznie ludobójstwa Ormian, chcieliśmy skupić się na dialogu międzykulturowym między Ormianami i Turkami, zwłaszcza na terenach należących niegdyś do Ormian, a teraz będących w rękach Turków" - tłumaczy Nathalie Rossetti

Imperium Osmańskie, obecnie Turcja, nigdy oficjalnie nie uznało ludobójstwa w 1915 roku. A jednak jest to druga najlepiej udokumentowana i opisana tragedia w nowożytnej historii Europy po Holokauście.

Film wraz z ośmioma innymi obrazami bierze udział w konkursie głównym. Projekcji filmu towarzyszą warsztaty tradycyjnego śpiewu ormiańskiego prowadzone przez Arama i Virginię Kerovpyan.

***

Film jest międzynarodową koprodukcją: Borak Films, CBA (Belgia), Les Productions du Lagon, PACA, Procirep and Angoa (Francja), touchFILMS, Odry Films, Teatru ZAR, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego i Polski Instytutu Sztuki Filmowej (Polska).

Stowarzyszeni producenci Andon Akayyan, Béatrice i Louise Mast.

Projekt otrzymał wsparcie Anadolu Kültü i Calouste Gulbenkian Foundation.

TRAILER FILMU:

https://vimeo.com/128148012

Program festiwalu w języku włoskim dostępny jest pod linkiem:

http://millennio.eu/2017/11/27/tertio-millennio-film-fest-e-tempo-di-migrare-memoria-identita-relazioni-il-tema-delledizione-2017/

Strona poświęcona filmowi w języku angielskim:

https://www.choeurs-en-exil.com/home

Strona Teatru ZAR w języku polskim:

www.teatrzar.art.pl