powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sopot. Premiera "Lechistan Pany Arka" STT

15 grudnia w Teatrze na Plaży odbędzie się premiera spektaklu Sopockiego Teatru Tańca pt. "Lechistan Pany Arka" w reżyserii i choreografii Joanny Czajkowskiej.

LECH - legendarny założyciel państwa polskiego, popularne imię męskie, które nosiło aż dwóch polskich prezydentów, klub piłkarski występujący w Ekstraklasie.

Słowo Lah/Leh, obecnie pisane jako Lech jest utożsamiane z naszym Państwem od starożytności.

Starożytna nazwa grecka Polski to Lachia (kraj Panów).

Nazwa Lechia pozostała do dziś aktualna w wielu krajach. Świetnym przykładem może być Turcja, gdzie Polska to Lehistan. Po persku i arabsku zaś Lahestan. Warto zauważyć, że słowo "stan" oznacza po persku po prostu "państwo".

Spektakl "LECHISTAN PANY ARKA" jest efektem wieloletniej obserwacji i przemyśleń autorki dotyczących ojczyzny, tożsamości Polaków i zjawiska patriotyzmu, a także efektem jej pracy badawczej zrealizowanej dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod tytułem "OJCOWIZNA. Między folkiem a teatrem tańca. Adaptacja polskiej tradycji tanecznej do teatru tańca".

Gościem specjalnym premiery będzie Zespół Pieśni i Tańca GDAŃSK.

Drugi Dzień prezentacji spektaklu "LECHISTAN PANY ARKA" odbędzie się w ramach wydarzenia TEATR NA NOWE CZASY. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z artystami.

WARSZTATY

Podczas warsztatów tancerki zaproponują Wam prace nad ciałem na różnych poziomach jego wrażliwości i wytrzymałości. Nad ciałem w odniesieniu do przestrzeni i innych osób na sali. Rytmika ciała i kobieca energia. Praca będzie podzielona na część improwizacyjna i na część choreograficzną.

Inspiracja do warsztatów jest roczny kurs "Modem", który tancerki odbyły razem.

16 i 17 grudnia 2017 (sobota / niedziela)

15.00 - 18.00

koszt: 150 zł

zapisy na

sopot.dance.theatre@gmail.com

Wpłaty na konto stowarzyszenia po zgłoszeniu:

DANCE [SIC!] ASSOCIATION ul. Oskara Kolberga 31/20, 81-881 Sopot Polska

NIP: 585-13-98-175

Millenium Bank nr rachunku 85 1160 2202 0000 0001 4375 9094

Pierwszego dnia, po zakończeniu zajęć polecamy drugi dzień premiery spektaklu "Lechistan Pany Arka". Spektakl zaczyna się o 19.00.

***

O pedagogach:

Magdalena Wójcik - mieszkająca we Włoszech od 2015 roku, polska tancerka i nauczyciel tańca współczesnego. Magda po 3-letniej współpracy z Joanną Czajkowską i Jackiem Krawczykiem, założycielami Sopockiego Teatru Tańca, który kształtuje ją jako tancerkę i artystkę, przeprowadza się do Catanii w celu odbycia rocznego treningu dla tancerzy pod dyrekcja Roberto Zappala. Tam pod okiem nauczycieli tańca współczesnego i nie tylko, takimi jak: Ming Poon, Giovani Scarcella, Maud de la Purufication, Ilenia Romano, Loris Petrillo kontynuuje swoja naukę. W 2015/2016 zostaje wyselekcjonowana do współpracy z Elia Mrak oraz Nancy Lopez (USA) do spektaklu : "Walkabout", z Natalia Iwaniec (PL) do spektaklu: "FORMal" oraz z Davide Sportelli (IT) : "Furia". W 2016 roku zostaje tancerka teatru "Petranuradanza" pod dyrekcja Salvatore Romania i Laura Odierna. Podczas 2-letniego pobytu na Sycylli Magdalena realizuje się również jako choreograf, kreując solo "Venti cinque" oraz prace pod tytułem "Kola", które zostają pokazane w Scenario Publico w Catanii oraz Acitrezza. W Polsce pracowała jako instruktor dla Dance Avenue, Grupy Projektowej STT, zespołu TAZAROw Warszawie. W doświadczeniach Magdy nie zabrakło również przygody w programie "You Can Dance" w 6 edycji programu. Obecnie Magdalena pracuje nad projektem "Trittico d'autore" w Padwie, pod okiem znanych choreografów: Sharon Fridman, Paolo Mohowich oraz Valerio Longo. Uczy tańca w Bolonii, kontynnuje swój rozwój jako tancerka, również podczas zajęć z yogi i capoiery oraz poszerza wiedzę z zakresu psychologii, która zawsze była jej pasja.

--

Francesca Caselli - włoska tancerka i instruktor tańca. Francesca po ukończeniu liceum, rozpoczyna studia na Uniwersytecie Bolońskim na wydziale Polityki. W tym samym roku dostaje prace w Junior Company Iuvenis Danza, pod dyrkecją Grety Bragatini. Bierze udział w Biennale danza Collage w Dance Grammar Roya Assaf i występuje na scenie w operze barokowej "Le fate". Po tej przygodzie przeprowadza się do Holandii i zostaje częścia Dia Junior Company pod dyrekcja Martine Van Santen. W 2015 roku rozpoczyna roczne studia w Catanii w projekcie "Modem" Roberta Zappalli, które rozpoczynają poszukiwania i studia nad ruchem, które interesują tancerkę. Na swojej drodze spotyka takich choreografów jak: Loris Petrillo, David Zambrano oraz Elisa Pagani, która proponuje jej staż w Compagna DNA, stacjonującej w Bolonii. W 2016 roku staje się częscia projektu Centrale Mediterra pod kierownictwem Giovanii Scarcella, tancerzem Ultima Vez. W 2017 kończy miesięczny kurs Davida Zambrano na Sycylii. Obecnie Francesca mieszka w Bolonii, studiuje z Compagna DNA, uczy tańca oraz uczęszcza na zajęcia z capoeira i contact improvisation.