powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytanie performatywne "Ogrodu" Huberta Sulimy

JCC Warszawa i Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ zapraszają na kolejne czytanie performatywne z teatralnego cyklu Bima - 14 grudnia o 19.00 na Chmielnej 9A. Tym razem będzie to czytanie autorskiego tekstu Huberta Sulimy pt. "Ogród". Dyskusję po czytaniu poprowadzi Mike Urbaniak.

O tekście:

"Skruszałem jako kamień i wzrosłem jako roślina, umarłem jako roślina i narodziłem się jako zwierzę, umarłem jako zwierzę i stałem się człowiekiem. Czego mam się bać? Czy kiedykolwiek poprzez śmierć stałem się czymś gorszym?"

Dżalaluddin Rumi

Konrad ma 26 lat, mieszka w Bielawie, w Górach Sowich. Pracuje jako kucharz w restauracji Palast, nazwanej tak po dawnym niemieckim kinie, które mieściło się w tym budynku przed wojną. Konrad zawsze trzymał się trochę na uboczu. Od dziecka lepiej dogadywał się ze zwierzętami. Interesowały go też rośliny. Już jako kilkulatek zaczął sadzić drzewa i kwiaty na publicznych terenach wokół swojego domu. Dziś rośnie tam cały ogród. Konrad dopiero niedawno odkrył wojenną historię swojego domu i terenu, na którym się znajduje.

Jest jeszcze drugi Konrad w tej historii ?mieszkający w tej samej okolicy Niemiec, Konrad Springer. Nieznany bliźniak z przeszłości tego pierwszego. Ten drugi przed wojną pracował jako ogrodnik Gminy Żydowskiej, a po dojściu Hitlera do władzy i początkach prześladowań, zaopiekował się cmentarzem żydowskim i synagogą.

W performatywnym czytaniu poznamy historię obu Konradów i przeniesiemy się do ich ogrodów. Zobaczymy co w nich wyrosło i z czego wyrosły. Odkryjemy zamieszkujące je rośliny i zwierzęta. Pomoże nam w tym lektura "Inteligencji Kwiatów" Maurice'a Maeterlincka.

Dramaturgia i reżyseria: Hubert Sulima

Kostiumy: Hanka Podraza

Występują: Magdalena Fejdasz, Joanna Połeć

Koordynatorka artystyczna: Joanna Rzączyńska

Obowiązkowe zapisy na darmowe wejściówki: biuro@jccwarszawa.pl (z dopiskiem "Bima" w temacie)