powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Premiera baletu "Harnasie" w Muzeum Narodowym

"Harnasie" to najbardziej znany polski balet, oparty na folklorze Podhala. Premiera, przygotowana przez Balet Cracovia Danza, odbędzie się w sobotę w Muzeum Narodowym w Krakowie. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci Karola Szymanowskiego - autora "Harnasiów".

Premiera baletu odbędzie się w modernistycznym gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie obecnie eksponowana jest wystawa pt. "Dziedzictwo", na której znajduje się oryginalny zapis partytury "Harnasiów" Karola Szymanowskiego.

Ten balet-pantomima Karola Szymanowskiego to pierwszy polski utwór sceniczny, w całości oparty na folklorze Podhala i łączący w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora.

- W naszej inscenizacji koncentrujemy się na elementach związanych z góralszczyzną, które nawiązują do przedwojennej moderny. Będziemy ubrani w kostiumy nawiązujące do góralskich strojów. W naszym balecie podkreślamy elementy plastyki i pantomimy - używamy masek. To teatr ruchu, łączący elementy tańca klasycznego z tańcem współczesnym oraz elementami folkloru i tańca góralskiego - powiedziała dyrektorka Baletu Cracovia Danza Romana Agnel.

Agnel podkreśliła, że baletu "Harnasie" nie ma obecnie w repertuarze żadnej polskiej instytucji, choć w tym sezonie obchodzimy 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego - twórcy tego baletu. Spektakl będzie wystawiony w kameralnym składzie, choć występuje w nim aż 15 osób. Dyrektor Cracovia Danza zaprosiła do współpracy choreografa Leszka Rembowskiego; kostiumy zaprojektował Jan Polewka, zaś scenografię przygotował Jan Burnat.

Balet Cracovia Danza planuje w przyszłości wystawianie spektaklu "Harnasie" wraz z baletem "Wesele w Ojcowie" - do muzyki Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego - jako wspólne przedstawienie pt. "Balety Polskie", prezentujące folklor krakowski i góralski.

"Harnasie" to dzieło, które na stałe weszło do repertuaru światowego - jego premiera święciła wielki tryumf na scenie paryskiej w roku 1936, a do dzisiaj z powodzeniem konkuruje ze znanymi przedstawieniami baletowymi Igora Strawińskiego.

Pomysł napisania "Harnasiów" zrodził się u Karola Szymanowskiego w 1922 roku, ale bezpośrednim impulsem do powstania dzieła stało się wesele góralki Heleny Gąsienicy-Roj z Jerzym Rytardem. Balet został ukończony w roku 1931 - prapremiera odbyła się w Pradze w roku 1935, natomiast paryska premiera - w roku 1936, w choreografii Serge'a Lifara i ze scenografią Ireny Lorentowicz.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zrealizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Partnerami wydarzenia są: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma" w Zakopanem, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie.