Gdańsk. 25 lat Dada von Bzdülöw

W grudniu 25 urodziny obchodzi jeden z najlepszych teatrów tańca w Polsce, Teatr Dada von Bzdülöw. Obchody odbędą się w formie trzydniowego festiwalu.

«Założony przez Katarzynę Chmielewską i Leszka Bzdyla Teatr Dada von Bzdülöw to dzisiaj jednen z najlepszych i najbardziej kreatywnych zespołów teatralnych w Polsce. Spektakle nawiązują do tradycji teatralnej, ale podstawowym narzędziem przekazu staje się tutaj ruch. Artyści skupieni wokół Bzdyla i Chmielewskiej w swoim tańcu łączą elementy baletu klasycznego, pantomimy i tańca współczesnego.

Zespół funkcjonuje nieprzerwanie od dwudziestu pięciu lat i zdążył w tym czasie zrealizować niemal pięćdziesiąt przedstawień, które już na stałe wpisały się w historię polskiego teatru tańca. Teraz, w ramach obchodów jubileuszu, artyści zaprezentują się publiczności w swoich najlepszych dziełach.

- Obchody w formie trzydniowego festiwalu Dada Fest - Wariacja no XXV, z jednej strony mają być swoistym spotkaniem artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, a z drugiej okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli - mówią twórcy wydarzenia. I dodają, że w ramach festiwalu "zobaczymy zarówno dorobek tej części wychowanków Teatru Dada von Bzdülöw, którzy pracują obecnie poza granicami kraju: w Niemczech, Austrii i Słowenii, prowadząc samodzielną działalność choreograficzną i wpisując się w istotny sposób w obieg międzynarodowy, to znaczy Magdaleny Reiter, Rafała Dziemidoka, Radka Hewelta i Filipa Szatarskiego, jak też towarzyszyć nam będą trzy inne wydarzenia performatywne z udziałem gdańskich tancerzy".

Świętowanie odbywać się będzie w różnych miejscach w Trójmieście. 8 grudnia o godzinie 19 całość rozpocznie się pokazem spektaklu "Zbliżenia" z choreografią i w wykonaniu Magdaleny Reiter, o 20.30 Rafał Dziemidok i Ewa Garniec zaprezentują się w sztuce "Moje życie we łzach". Początek imprezy odbędzie się w Klubie Żak.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się panelem dyskusyjnym: "Dada von Bzdülöw w historii polskiego teatru i tańca", który potrwa do 15.30 w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej. Później obchody przeniosą się do Teatru Wybrzeże, gdzie o 18 rozpoczną się pokazy teatralne. Widzowie będą mieli szansę obejrzeć: "Witajcie/Welcome" Aurory Lubos, "Niebo" Tatiany Kamienieckiej i Olega Dziewanowskiego, "Dzisiaj, wszystko" [na zdjęciu] Teatru Dada. O 21.30 rozpocznie się bankiet galowy z okazji jubileuszu, na którym zagra Kasia Wolińska.

Festiwal zakończy się w niedzielę, kiedy to, także w Teatrze Wybrzeże, publiczność będzie mogła wziąć udział w spektaklach "Ekspozycja", "Dada Replay" i "Dzisiaj, wszystko". Na koniec - huczne After Party w Red Light Pub, na które wstęp jest wolny.

- Festiwal Dada Fest - Wariacja no XXV ma mieć zatem wymiar święta tańca, Teatru Dada i tancerzy, którzy współtworzyli na przestrzeni lat najważniejsze spektakle zespołu, w połączeniu z refleksją o tym co powstało dotychczas i z uważnym spojrzeniem na przyszłość tańca w Gdańsku i w Polsce, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się w 2019 roku Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku - podsumowują organizatorzy festiwalu.

***

Piątek, sobota, niedziela, 8, 9, 10 grudnia, godz. 12, Dada Fest - Wariacja no XXV

IKM, Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40, Klub Żak, Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197, Teatr Wybrzeże, Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2, bilety: 20-40zł»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego