Burza wokół bielskiego spektaklu "Miłość w Königshütte"

17-05-2012
28-12-2012
Wach-Malicka i "Miłość w Konigshutte"
"Miłość w Konigshutte" stała się problemem politycznym, a nie scenicznym. I tylko niekiedy ktoś zwrócił uwagę, że burza zaczęła się od słów recenzentki, która oceniała wartość artystyczną sztuki.
27-12-2012
Rok niespokojnego teatru na Śląsku
Nowe realizacje, czasami ocierające się o skandal, młodzi i obiecujący twórcy, udane prezentacje na festiwalach, nagrody, spektakularne sukcesy i zmarnowane szanse. Śląskie teatry nie szczędziły w mijającym roku swoim widzom wrażeń - pisze Aleksandra Czapla-Oslislo w Gazecie Wyborczej - Katowice.
24-06-2012
Antyczna tragedia w Chorzowie
"Miłość w Kőnigshűtte" spowodowała burzę najpierw w Bielsku-Białej, gdzie miała premierę, potem na Górnym Śląsku, o którego cierpieniach opowiada, na koniec w całej Polsce - o spektaklu Teatru Polskiego pisze Igor T. Miecik w Newsweeku.
21-06-2012
Katowice. Villqist i Kutz będą debatować w Kosmosie
Dziś katowickie kino Kosmos (ul. Sokolska 66) stanie się centrum debaty na temat tożsamości śląskiej "Śląskie przekraczanie granic". Inspiracją do niej jest spektakl "Miłość w Königshütte" Ingmara Villqista, który wywołał wiele kontrowersji i dyskusję w mediach.
18-06-2012
Katowice. Debata wokół "Miłości w Königshütte" z bielskiego teatru
W czwartek 21 czerwca o godz. 17.00 w katowickim kinie Kosmos, przy ul. ul. Sokolskiej 66 odbędzie się debata o Śląsku i Ślązakach w kontekście odbioru spektaklu "Miłóść w Königshütte" Ingmara Villqista.
22-05-2012
Hanysy na deskach
Najważniejsze na Śląsku są rzeki. One decydują o tym, czy człowiek dostanie w mordę. Takie znaczenie ma np. Brynica dzieląca świat na dwie części. Po jednej stronie tej rzeczki leżą Katowice i Śląsk, a po drugiej Sosnowiec i Altrajch. Po jednej stronie hanysy, po drugiej gorole - os bielskim spektaklu pisze Mateusz Cieślak w tygodniku Nie.
18-05-2012
Felieton dla cenzora
Władze miast, politycy i dyrektorzy instytucji kultury w całej Polsce wypracowują ostatnio nową jakość. Tworzą typ cenzury, który jest nie tylko krzywdzący dla artystów i odbiorców, ale też nikomu niepotrzebny - nie broni się nawet jakimkolwiek pokrętnym sensem ideologicznym - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
17-05-2012
Bielska Trylogia Teatralna. O pojednanie z własną historią
To wołanie o pojednanie z własną historią, odkłamaną i niełatwą, o zrozumienie dla tego "innego",o empatię dla okaleczonej pamięci tych zwyciężonych, zawartej w przesłaniu Ingmara Villqista - o spektaklu bielksiego Teatru Polskiego "Miłość" w Königshütte" pisze prof. Ewa Chojecka.
17-05-2012
Dobrze jest grać w spektaklach o czymś
Spektakl "Miłość w Koenigshutte", którego premiera odbyła się w kwietniu, wywołał wiele kontrowersji. Kolejny raz okazało się, że dotykanie trudnej, niejednoznacznej historii, o którą na Śląsku przecież nie tak trudno, jest rozdrapywaniem wciąż niezagojonych ran. O spektaklu, jego odbiorze i pracy nad rolą z Kubą Abrahamowiczem i Tomaszem Lorkiem rozmawia Artur Pałyga.
17-05-2012
Gęba
Gęba przy gębie w słusznej sprawie. W świecie, gdzie wszystko jest proste i nieskomplikowane. My to my, oni to oni. Z językiem pełnym tych samych frazesów i haseł. Gdzie krzyk zastępuje dialog, a nienawiść kwitnie w najlepsze pomimo pustych sloganów o miłości bliźniego. Dorobili mi więc gębę. A piszę to wszystko po premierze spektaklu "Miłość w Königshütte" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej - felieton Roberta Talarczyka w Magazynie Style.
11-05-2012
Miłość, czyli kij w mrowisko
- Nie boję się trudnych, kontrowersyjnych i łamiących tabu tematów, a wsadzanie przysłowiowego kija w mrowisko uważam za sens teatru. O sztuce "Miłość w Königshutte" i jej głośnym, bielskim echu, z ROBERTEM TALARCZYKIEM, dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej rozmawia Sławomir Horowski w Kronice Beskidzkiej.
04-05-2012
Konflikt o spektakl
Wystawiona przez Teatr Polski w Bielsku-Białej sztuka Ingmara Villqista "Miłość w Koenigshutte" wywołała skrajne emocje. Jedni chwalą ją za odwagę i zrywanie z tabu, a inni nazywają manipulacją, zbrodnią na narodzie polskim i wzywają do zdymisjonowania dyrektora Roberta Talarczyka. Stała się pretekstem do burzliwej dyskusji w Bielsku-Białej.
02-05-2012
Na Podbeskidziu antyśląskość jest jak antysemityzm?
- Co nowego? Pod teatr regularnie przyjeżdża policja lub straż miejska i pilnują w trakcie spektakli na wypadek ewentualnych ataków antysemitów... przepraszam, antyślązaków. Jeszcze tak nie mieliśmy - pisze na swoim blogu dramatopisarz Artur Pałyga.
30-04-2012
Miłość i nienawiść w Królewskiej Hucie
Demonstracje kiboli i nacjonalistów przed teatrem i na widowni, politycy żądający dymisji dyrektora i usunięcia spektaklu z afisza, awantura w prasie i na forach internetowych - spektakl Ingmara Villqista "Miłość w Königshütte" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wywołał rezonans, jakiego nie miało żadne przedstawienie teatralne po 1989 roku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
26-04-2012
Anna Guzik: mówi o nas cała Polska
- Myślałam, że robimy spektakl o miłości okazało się, że dla wielu jest to spektakl polityczny, ideologicznie niepoprawny. Rozpętaliśmy wojnę, choć nie tego chcieliśmy - Anna Guzik, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, o burzy wokół "Miłości w Koenigshutte".
25-04-2012
Bielsko-Biała. Teatr wystawia "antypolskie" przedstawienia?
Tak właśnie twierdzi poseł PiS Stanisław Pięta i zażądał na wczorajszej sesji bielskiej Rady Miejskiej odwołania Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Polskiego.
25-04-2012
Miłość w Königshütte: PiS straszy w teatrze bagnetami autonomii
- Ta heca, w czasie której niektórzy aktorzy i reżyser zakładają opaski (żółto-niebieskie - przyp. red.), co jest skoordynowane z akcją "rasiowskiej" klaki na widowni. To niewyobrażalny skandal! Za polskie podatki w Teatrze Polskim nie mogą być urządzane antypolskie hece - mówił wczoraj radny PISu.
21-04-2012
Villqist jak malarz Styka
Poważny artysta - a za takiego uznaję Ingmara Villqista - zasługuje na profesjonalną ocenę, także wówczas, gdy zrobił dzieło marne. A "Miłość w Königshütte" w pokazanej nam formie jest dziełem marnym i to powie każdy szanujący się krytyk, który odważy się oderwać od koleżeńskich zobowiązań oraz śląskich kompleksów - Michał Smolorz włącza się w dyskusję wokół spektaklu w Teatrze Polskim w Bieslku-Białej.
18-04-2012
Bielsko-Biała. Dyskusja wokół "Miłości w Königshütte" w Polskim
Najgorętszym tematem ostatniego miesiąca w kulturze bez wątpienia jest teatr, i to na skalę ogólnopolską. Wciąż nie milknie rozmowa na temat listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem".
18-04-2012
Pokłóćmy się zamiast krzyczeć
- Gdybym mógł przewidzieć reakcje publiczności, i tak wystawiłbym na naszej scenie "Miłość w Königshütte" - mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Polskiego
05-04-2012
Recenzentka ma głos
Henryka Wach-Malicka, recenzentka Dziennika Zachodniego, odpowiada na oświadczenie Roberta Talarczyka i Ingmara Villqista - autora spektaklu "Miłość w Königshütte" oraz dyrektora Teatru Polskiego, dotyczące odbioru przedstawienia.
05-04-2012
Na spektakl do Bielska-Białej
"Miłość w Königshütte" w reż. Ingmara Villqista w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Dariusz Jezierski w portalu dwamiasta.pl.
04-04-2012
Bielsko-Biała. Oświadczenie ws. spektaklu "Miłość w Königshütte"
Sprzeciwiamy się stanowczo próbom wykorzystania przedstawienia "Miłość w Königshütte" do bieżącej walki politycznej - piszą Robert Talarczyk i Ingmar Villqist.
04-04-2012
My ze Świętochłowic
"Miłość w Königshütte" w reż. Ingmara Villqista w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
03-04-2012
Na spektaklu "Miłość w Königshütte" nie było wiecu politycznego
To była spontaniczna reakcja widzów tego spektaklu. Nikt się na nic nie umawiał - mówi w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska, na temat zachowania publiczności w trakcie przedstawienia Ingmara Villqista pt. "Miłość w Königshütte".
03-04-2012
Skandal w Teatrze Polskim z RAŚ w tle
Spektakl "Miłość w Königshütte" miał być szczytowym osiągnięciem talentu Ingmara Villqista. Zamiast tego wyszedł koszmarny twór o rapsodyczno-patetyczno-wiecowym charakterze, który w finale miesza sztukę z polityką spod znaku Ruchu Autonomii Śląska - opinie o spektaklu.
02-04-2012
"Miłość w Koenigshuette", czyli patyczkiem w mrowisko
"Miłość w Königshütte" w reż. Ingmara Villqista w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Henryka Wach-Malicka w Polsce Dzienniku Zachodnim.
02-04-2012
Przez sto lat nikt nie powie, co się tam działo
"Miłość w Königshütte" w reż. Ingmara Villqista w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Julia Korus w serwisie Teatr dla Was.
02-04-2012
Kiedy sztuka przemawia
Martwi mnie, że tak mocno tendencyjnie odnosząc się do spektaklu, Wach-Malicka, niejako żabim skokiem, przenosi dyskusję w pozaartystyczne konteksty - Dariusz Jezierski polemizuje z recenzją Henryki Wach-Malickiej z premiery "Miłości w Königshütte" w bielskim Teatrze Polskim.